Severská rodinná knihovnička

Dneska čtu já! V návaznosti na stejnojmenný pořad (podívejte se na záznam na YouTube) vám přinášíme výběr z osvědčených tipů na severské dětské knihy od rodičů a dětí, kterým často při četbě čechrá vlasy severský vítr. Žádný z níže uvedených titulů by ve vaší rodinné knihovničce rozhodně neměl chybět!

Tipy pro vás vybrali: Pavla Nejedlá s Hynkem (6) a Medou (4), Daniela Mrázová s Cyrilem (10) a Otíkem (8), Barbara Gregorová s Maruškou (11), Barbora Grečnerová s Cyrilem a Kubou (12) a Eliška Šafářová (14)

PRO NEJMENŠÍ (3–6 LET)

Kari Stai: Jonáš a Nenáš (Host 2020, z norštiny přel. Pavla Nejedlá)

Životní filozofie pro nejmenší děti. Díky jasné vizuální formě chápou poselství této knihy i batolata, baví ale i začínající čtenáře, kteří text snadno učtou. Neúnavný optimista Jonáš a bručoun Nenáš jsou nejlepší kamarádi, přestože jsou každý úplně jiný. Jeden říká na všechno „jo“, druhý zase „ne“. Hluboký smysl téhle zábavné knížky tkví v tom, že ne vždy je dobré všemu přitakávat a naopak umět říct v rozhodující chvíli „ne“ vám může zachránit doslova „kejhák“. A navíc je to útěcha pro všechny rodiče s dětmi v období vzdoru!

Sven Nordqvist: Dort pro Fiškuse (Host 2020, ze švédštiny přel. Jana Chmura-Svatošová)

Ústřední dvojici této knihy si musíte zamilovat jako my! Dobrosrdečný popleta děda Pettson má kocourka Fiškuse, který umí mluvit. Zažívají spolu velkou legraci. Stačí, když mají péct palačinkový dort. Jakou roli v receptu sehrají studna, zuřivý býk a staré kalhoty, si přečtěte sami.

Sven Nordqvist: Jak byl Fiškus malý a ztratil se (Host 2020, ze švédštiny přel. Jana Chmura-Svatošová)

Jak vlastně děda Pettson k mluvícímu kocourkovi přišel? O tom je tato kniha a věřte nám, že to je legrace. Sérii o Fiškusovi milujeme nejen kvůli ztřeštěným dobrodružstvím, ale hlavně kvůli báječným ilustracím, které se hemží vtipnými detaily. Noční stolek na lyžích, houby v květináči, zašpuntovaný okap. Sven Nordqvist si hraje s měřítkem a nikdy si vlastně nemůžete být úplně jistí, kdo je malý a co je velké.

Bjørn Rune Lie: Lyžníci z Plískanic (Baobab 2014, z norštiny přel. Daniela S. Zounková)

Severská zima se vší poetikou a humorem, který ocení i nejmenší děti.  Ilustrace vyprávějí hlavní příběh, který si můžete dle nálady a fantazie upravit dle své chuti. Lyžníci mohou být pátrací hra po počtu pomerančů v batozích běžkařů či soutěž o nejlepší styl čepice nebo výhru ve sněžné rallye. A až vaše děti povyrostou, s radostí si je zapíšou do svých čtenářských deníků jako první přečtený severský kousek.

Ninka Reittu: Zmáťa a Záhada. Všechno dobře dopadne! (Host 2017, z finštiny přel. Barbora Musilová)

Moc rádi křižujeme Finsko vlakem, lodí i na tulením hřbetě s těmihle dvěma vypečenými kočičáky – malinkým Zmáťou a záhadným Záhadou. Ilustrace jsou famózní, a navíc je to napínavé jak fusekle. A co je ještě lepší – má to pokračování! Vzhůru za dobrodružstvím! (Host 2018)

PRO ČERSTVÉ ŠKOLÁKY (6–8 LET)

Stian Hole: Neboj se, Oskare (Host, 2020, z norštiny přel. Daniela Mrázová)

Na první pohled nepůsobí jako typická kniha pro prvňáčky, ale nám v mnohém usnadnila letošní atypický školní rok. S jemnou ironií a špetkou pravé severské upřímnosti putuje Oskar mezi vráskami svých tří tetiček i různými podobami strachu, které se zjevují společně s posledními prázdninovými dny a netýkají se jen blížící se školy. Pihatý zrzek si vypráví s živým plotem i tetiččinou zubní protézou, nebojí se ptát, i když ho cosi v břiše šimrá jako motýlí křídla. Lze doporučit všem odvážným dětem i bázlivým rodičům (nebo naopak), veselé babičky i ztřeštěné tetičky nevyjímaje.

Frida Nilsson: Ve škole se dějou věci! (Portál 2019, ze švédštiny přel. Viola Somogyi)

S nástupem do první třídy u nás zabodovala neodolatelná Hedvika a její školní patálie. Frida Nilsson píše autenticky a nebere si servítky, děti tuhle upřímnost cítí a oceňují. Navíc kniha obsahuje některé naprosto ikonické scény k popukání. Například tu s Irenou na záchodě. Ukažte mi dítě, které nemiluje záchodové scény!

Maria Parr: Vaflové srdíčko (Knižní klub 2012, z norštiny přel. Jarka Vrbová)

S touhle knížkou je to jako s vaflemi, nikdy u nás nevydrží – pořád ji totiž někomu půjčujeme. Nedá se navíc už v češtině sehnat, takže půjčení (od někoho nebo z knihovny) je jediná možnost, jak se k ní dostat. Lena je pěkná rošťačka, takže o patálie nebude nouze, ale vždycky je v tom srdce, a hodně často je upečené z vaflového těsta. Varování: pokud doma nemáte vaflovač, knihu si nepůjčujte, trpěli byste…

Agnes-Margrethe Bjorvand a Lisa Aisato: Astrid Lindgrenová (Ella & Max, z norštiny přel. Kateřina Krištůfková)

Kdo miluje knížky Astrid Lindgrenové, zamiluje si i tuhle, která je přímo o ní. O jejím dětství, o tom, jak se stala novinářskou elévkou, jak se zamilovala a jak se to celé zamotalo, o stesku, o strachu o děti, o radosti z vyprávění… O všem, co Astrid za svůj dlouhý život prožila a jak to všechno souvisí s Pipi, Karkulínem a dětmi z Bullerbynu. To vše formou přístupnou i menším dětem s krásnými obrázky Lisy Aisato.

PRO VĚTŠÍ ŠKOLÁKY (8–12 LET)

Bobbie Peers: Zloděj luridia (Kniha Zlín 2016, z norštiny přel. Marie Voslářová) a následující dva díly Kryptoportál a Agent orbulátoru

Napínavá trilogie, ve které je všeho tak akorát, trochu sci-fi, trochu záhad a hlavolamů, hlavní hrdina se zvláštní schopností a kamarádka, co mu vždycky pomůže. Po přečtení prvního dílu jsme rok urgovali překladatelku, aby si už pospíšila s pokračováním. A ani další dva díly nezklamaly.

Jo Nesbø: série o Doktoru Proktorovi (Jota a Kniha Zlín, 2012–2018, z norštiny přel. Jiří Vyorálek, Eva Dohnálková, Kateřina Krištůfková)

Tato série se u nás stala takovou moderní klasikou, oba kluci se k ní vracejí, mají rádi knihy, audioknihy i filmy. Smějí se jim pokaždé znovu, jako kdyby o pokusech a rošťárnách všech hrdinů v čele s podivínským doktorem četli poprvé.

Pia Strømstad: 10 odvážných expedic (Fragment 2019, z norštiny přel. Jitka Jindřišková)

Některé cestovatele a objevitele této malé encyklopedie určitě budete znát, ale objevíte tu mnoho netradičních dobrodruhů, kteří se odhodlali k hodně zvláštním výkonům a rekordům. Potkáte tu gorily, nepálského šerpu i Thora Heyerdala. Kromě základního popisu jejich dobrodružství naše děti zaujaly i ilustrace, ke knize se občas vrací, listují, prohlížejí si obrázky.

Ulf Stark: Šílenci a suchaři (Portál 2020, ze švédštiny přel. Marie Voslářová)

Ulf Stark umí být nehorázně vtipný a své dětské postavy vybaví tak neuvěřitelnými nápady i argumenty, že svět dospělých tu utrpí řadu oprávněných šrámů. Někdy stačí jen krátký sestřih, neotřelý módní vkus, drobná nepozornost paní učitelky a z dívky Simone se snadno stane drsný motorkářský mladík Simon. Čímž je o zábavu i nedorozumění všech dokonale postaráno. Lekce přirozeného dětského vzdoru znásobená humorem a nadhledem, který nám někdy při podobných situacích chybí. Doporučuji vřele všem dospívajícím dětem a také rodičům, kteří se musí rozhodnout, zda zaujmou role šílenců nebo sucharů.

Timo Parvela a Bjørn Sortland: série Kepler62 (Host 2018, z norštiny a z finštiny přel. Jitka Jindřišková a Michal Švec)

Máš dobrodružnou povahu? Vyprav se s Arim, Jonim a Marií na dalekou planetu v soustavě Kepler62. Na Zemi už se totiž už žít nedá, a tak lidstvo může zachránit jen to, že včas najde jiné vhodné místo pro život. Pro první, objevitelskou výpravu se hledají odvážné děti z celého světa. Svou nebojácnost a inteligenci mají prokázat úspěšným dokončením tajemné počítačové hry. Kdo v ní zvítězí, získá místo v kosmické lodi. Ale co když byli účastníci expedice vybráni už dávno předtím? Tahle šestidílná série tě zavede do blízké budoucnosti, širého vesmíru i mezi roztodivná stvoření a názorně ti předvede, k čemu je dobrá odvaha, vynalézavost i síla přátelství.

PRO (SKORO) PUBERŤÁKY (12–14 LET)

A. Audhild Solberg: Válka proti superkrávám (Host 2016, z norštiny přel. Aneta Grossová) a další díly Superkrávy a moře trapasů a Superkrávy v ohrožení

Do téhle věkové kategorie se teprve pročteme, sérii o dvou lúzrech, albínce Anne Bee a nedorostlém Nilsovi, si ale rozhodně nenecháme ujít. Na to, že nezapadnete do kolektivu a že si vás třídní „trotlové“ vyberou za terč posměchu, je dobré se připravit, a černý humor a břitké komentáře ústřední hrdinky jsou ta nejlepší škola.

Åsa Larsson a Ingela Korsell: série Pax (Host 2015–2019, ze švédštiny přel. Marie Voslářová)

Už jen pár let a budeme moct konečně číst tuhle fantasy sérii, která je nabušená nestvůrami ze severské mytologie, napětím a akcí. Spolu s komiksovým výtvarným stylem je to lákavá kombinace, po které by Hynek už velmi rád sáhl, ale ono je to fakt děsivé, takže čekáme… Sérii však četl předseda Skandinávského domu a potvrzuje, že se Hynek má na co těšit.

Marta Breen a Jenny Jordahl: Neohrožené ženy (Argo 2019, z norštiny přel. Jitka Jindřišková)

Nádherně ilustrovaný komiks o dějinách ženské emancipace. Píše se tu provázaně o věcech, o nichž se jinak obvykle mluví nezávisle na sobě o právu na vzdělání, na výkon povolání a vydělávání vlastních peněz, právu hlasovat ve volbách a právu rozhodovat o svém těle, a to vše v kontextu historického politického i společenského vývoje. Ideální pro děti od 12 let. Ocení i rodiče, protože leccos určitě netušili ani oni sami.

Přejeme podnětné i zábavné čtení!

Pro další tipy na severské knihy pro děti i dospělé sledujte profily #ReadNordic na sociálních sítích Facebook, Twitter a Instagram.