Severská divadelní představení online

Chybí vám, stejně jako nám, severská kultura? Současnou situací jsou po celém světě vážně zasažena mimo jiné divadla. To ale neznamená, že se divadelních zážitků musíme vzdát úplně. Přinášíme vám několik tipů, jak si divadelní atmosféru naladit přímo doma!

Z českých divadel v současnosti alespoň v online podobě funguje Divadlo na Vinohradech, které nabízí program Hrajeme i v karanténě. Díky němu můžete každý den vidět záznam některé z jejich inscenací. Program na následující týden se zveřejňuje vždy v pátek. Divadlo má v repertoáru řadu adaptací severských děl, proto se určitě vyplatí průběžně sledovat, zda některou z nich nebude vysílat.

Bohatou nabídku nabízí také Slovenské národné divadlo v rámci projektu SND DOMA. Na jejich profilu na YouTube naleznete spoustu inscenací, doporučujeme především záznam hry Fanny a Alexander podle filmu Ingmara Bergmana.

Švédské národní divadlo nabízí řadu svých inscenací v online podobě, a to prostřednictvím portálu Dramaten Play. Vhodné pro ty, kdo umí švédsky.

Göteborské divadlo Folkteatern dokonce vytvořilo celou digitální scénu Fjärde Scenen (Čtvrtá scéna), kde najdete mimo jiné sérii Urgent Drama, která se vyjadřuje k aktuálním společenským tématům.

Stockholmské městské divadlo také nadále funguje alespoň online, a to prostřednictvím svých webových stránek, kde nabízí bohatý kulturín program včetně záznamů divadelních inscenací.

Göteborská opera přípravila projekt GO Film, kde naleznete pravidelně aktualizovanou nabídku záznamů různých inscenací.

Něco podobného najdete i u Královské švédské opery ve Stockholmu, a to díky portálu Operan Play.

Finská národní opera na svých webových stránkách nabízí poměrně hodně inscenací, a to jak světovou klasiku, tak i finská díla. Pokud máte rádi operu či balet, jde o skvělou příležitost k nevšednímu zážitku a zejména v případě baletu nehrozí ani jazyková bariéra.

Norská národní opera nabízí podobnou možnost, na jejich stránkách můžete zhlédnout několik inscenací. Volně je dostupná mimo jiné adaptace dramatu Heda Gablerová Henrika Ibsena.

Dánské královské divadlo má také poměrně bohatý online program, doporučujeme jejich adaptaci Králova pádu, významného románu Johannese V. Jensena.

Další dánské divadlo, Teater Republique v Østrerbro, připravilo velmi aktuální program Coronamonologerne.

Dále lze zhlédnout řadu inscenací v angličtině, zde je trojice tipů na americké adaptace her Henrika Ibsena:
Nora/Domeček pro panenky (první část/druhá část) v podání Belhaven University
Stavitel Solness v podání The Art Theater of Davis
Heda Gablerová v podání Providence College