Kdo všechno je tady Greta?
Nová kniha nakladatelství CPress nese úderný název „Říkejte mi Greta, aneb návod, jak společně zachránit svět“. Čtenář však může být hned na úvod překvapen: kniha nemá autorsky se samotnou Gretou Thunberg nic společného, pouze si vypůjčila její jméno. Jméno, ze kterého se za ani ne dva roky po první páteční stávce za klima vyklubal nezaměnitelný symbol. Právě dobu začínajících pátečních stávek se Valentina Giannella snaží přiblížit hned v první kapitole. Kniha v originále nazvaná „We are all Greta“, doslovně „Všichni jsme Greta“, však nechce být pouhým Gretiným životopisem. Její přesah, v originálním názvu lépe postřehnutelný, je vidět už od další kapitoly, pojmenované „Ano, jsme připraveni“.
Autorka knihy, Valentina Giannella (původem Italka, od roku 2013 žije v Hongkongu) doplňuje stručné vyprávění o životě Grety Thunberg vlastní zkušeností matky, jejíž malá dcera nezůstává celosvětovým hnutím netknuta. I tento úhel pohledu je na knize velice cenný: téma klimatických stávek totiž generace spíše rozděluje, než aby je spojovalo. Mladší se v Gretě (možná někdy až nekriticky) vidí, starší se jí občas spíš smějí a nad jejími projevy kroutí hlavou a přetvářejí je v různé parodické gagy. A někteří jdou ještě dál: před pár týdny, na začátku března 2020, začaly po internetu kolovat samolepky znázorňující postavu opravdu nápadně podobnou Gretě Thunberg, a to v degradující sexuální pozici…
V dalších kapitolách se kniha soustředí na výčet faktů souvisejících s globálním oteplováním, jevy, které jej provázejí, i příběhy dalších lidí, kteří se rozhodli s ním bojovat a šířit o něm povědomí. V celkem osmnácti částech jsou představeny nejpalčivější problémy a výzvy, kromě klimatické změny například i nedostatek pitné vody a udržitelné množství stravy pro celou planetu, nebezpečí spojená s plasty i návod, jak je ve svém životě co nejvíc omezit.
Ilustrátorka Manuela Marazzi doprovodila povídání ilustracemi vyvedenými v odstínech modré a žluté. To je další odkaz na Gretu, která se na obrázcích průběžně objevuje až do konce knihy a která proslula i svou zářivě žlutou pláštěnkou. Právě do žluté i modré jsou pak oděny i stránky nabízející čtenářům krátké výčty, grafy a přehledná fakta. Mimo jiné i rady pro udržitelný a bezodpadový život, což může potěšit ty, kteří po knize sáhli v naději, že jim kromě základního vhledu do celé problematiky dá i stručný návod, jak se jako jednotlivec aktivně zapojit do ochrany klimatu a stále křehčího ekosystému. „Žluté“, „modré“ i „bílé“ stránky se pravidelně střídají, což čtenářům pomáhá udržet pozornost a knihu přehledně rozděluje.
Co by bylo knize možné vytknout jsou překlepy, které se bohužel objevují i v jednom z podnadpisů („Jídlo ukádejte do nábod ze skla či keramiky“, s. 119), což působí rušivým dojmem. Zvláště proto, že publikace je spíše tenká (necelých sto třicet stran), a nemálo prostoru navíc zabírají už zmíněné ilustrace.
I přes tyto drobné nedostatky se ale kniha může stát cennou příručkou pro všechny mladé, kterým ji také autorka věnovala. A pochopitelně nejenom pro ně, ale i pro generaci jejich rodičů či prarodičů. Zároveň může zaujmout i ty, kterým Greta Thunberg z jakéhokoliv důvodu není sympatická, ale spojuje je s ní zájem o naši planetu a její budoucnost.
Valentina Giannella: Říkejte mi Greta, aneb stručný návod, jak společně zachránit svět, přel. Hana Vašková, nakl. CPress, Praha 2020.
Autorka recenze: Tereza Čechová