Regine Olsen

Regine Olsen (23. 1. 1822 – 18. 3. 1904) nebyla ani umělkyně, ani se nezabývala vědou, vlastně po sobě nezanechala žádné velké dílo hodné zapamatování, a přesto má své stálé místo ve světových dějinách. Regine Olsen byla totiž snoubenkou, životní láskou a inspirací nejslavnějšího dánského filozofa Sørena Kierkegaarda.

Kierkegaard se setkal s mladičkou Reginou v květnu roku 1837, když jemu bylo 24 a jí pouhých 15 let. Jejich láska vyvrcholila 8. září 1840, kdy Kierkegaard požádal Reginu o ruku. Zasnoubení ale netrvalo dlouho, již v srpnu 1841 Kierkegaard zasnoubení sám zrušil s oficiálním odůvodněním, že jeho trudnomyslnost by manželství zničila. Nicméně opravdový důvod zůstává dodnes záhadou, neboť oba snoubenci se zřejmě nesmírně milovali a slavný filosof na svou životní lásku nikdy nezapomněl. Dokonce doufal, že se k sobě snad jednou zase vrátí a řada jeho děl byla inspirována právě touto nešťastnou láskou.

Regine se rovněž ze zrušeného zasnoubení vzpamatovávala dlouho, ale nakonec přeci jen našla pokoj a manželské štěstí po boku svého bývalého učitele Johana Frederika Schlegela, za kterého se provdala 3. listopadu 1847. Mezi lety 1855–1860 pobývali manželé na dánských západoindických ostrovech, ale většinu společného života strávili v Kodani. Regine se stala vdovou roku 1896 a po zbytek života bydlela sama se svým bratrem na svém sídle Frederiksbergu. Zemřela 18. března 1904 na chřipku. Nikdy neměla děti a dle její korespondence se sestrou zůstal navždy i přes dlouholeté spokojené manželství se Schlegelem její životní láskou Søren Kierkegaard.

 

Autorka článku: Lucie Chánová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: no.wikipedia.org