Norská malířka Harriet Backer

21. ledna 1845 se narodila významná norská malířka Harriet Backer, jedna z prvních uznávaných umělkyň nejen na Severu, ale i v celé Evropě. Harriet Backer pocházela z městečka Holmestrand na jihu Norska, ale když jí bylo dvanáct let, přestěhovala se rodina do Christianie (dnešní Oslo). Rodina byla poměrně zámožná, a proto Harriet mohla studovat kresbu a malbu nejprve v Norsku u malíře Knuda Bergsliense, později v Mnichově a Paříži, kde ji ovlivnil impresionismus. Většina jejích prací je ale označována za realistickou. Nejčastěji kromě svých autoportrétů malovala ženy při práci, zachycené v městských bytových interiérech či na pozadí venkovské přírody.

Harriet procestovala celou Evropu společně se svojí sestrou Agathe Backer-Grøndahl, uznávanou pianistkou a skladatelkou, nějaký čas spolu pobývaly v Berlíně, kde Agathe studovala skladbu u Richarda Wüersta. Harriet Backer mezi lety 1878 a 1888 žila v Paříži a v roce 1880 vystavila svůj obraz Samota (Solitude) v pařížském Salonu. V roce 1888 se vrátila do Norska, kde již byla uznávanou osobností, a to i mezi mladší generací malířů. Mezi lety 1890 a 1909 provozovala vlastní malířskou školu a zároveň jako první žena působila v Národní galerii, kde rozhodovala o nákupu obrazů. Harriet Backer byla názoru, že mladá generace umělců by měla být více slyšet a některé z nejdůležitějších nákupů realizovala Národní galerie právě její zásluhou – mimo jiné obrazů Edvarda Muncha a Gustava Wentzela.

Za svůj přínos norské umělecké scéně získala roku 1908 zlatou Královskou medaili za zásluhy a roku 1912 Medaili Pettera Dasse. Harriet Backer zemřela ve svém domě v Oslu 25. března 1932 a na jejím pohřbu byl přítomen i ředitel Národní galerie Jens Thiis. Obrazy Harriet Backer se nachází mimo jiné v Národní galerii v Oslu a Městské galerii v Bergenu.

 

Autorka článku: Johana Lajdová, Skandinávský dům
Obrázky – zdroje: wiki.uio.no, upload.wikimedia.org