#ReadNordicFilm: Sámská krev

Historické drama ze života švédských Sámů

Píší se třicátá léta minulého století. Čtrnáctiletá Elle Marja pochází z tradiční sámské rodiny a stejně jako ostatní sámské děti navštěvuje nedalekou internátní školu, kde čelí každodennímu rasismu a ponižování. Elle Marja sní o svobodném životě nezatíženém předsudky okolí. K tomu je však nutné zpřetrhat všechny vazby s rodinou i rodnou kulturou. Debutový snímek Amandy Kernell je strhující společenské drama, které dává nahlédnout do méně známé části severské historie.

V rámci cyklu #ReadNordicFilm zveme na švédský film

SÁMSKÁ KREV (Sameblod, Švédsko/Norsko/Dánsko, 2016, 108 min)

Režie a scénář: Amanda Kernell
Hrají: Lene Cecilia Sparrok, Mia Erika Sparrok, Maj Doris Rimpi, Olle Sarri, Anne Biret Somby, Jörgen Stenberg, Jonar Thomasson a další

Stránka filmu na ČSFD (75 %)

Roli Elle Marji ztvárnila norsko-sámská herečka Lene Cecilia Sparrok, která za svůj herecký výkon obdržela prestižní ocenění Guldbagge. Režisérka Amanda Kernell získala tutéž cenu za nejlepší scénář a na mezinárodním festivalu v Tokiu pak i zvláštní cenu poroty. Sámská krev navazuje na režisérčin starší krátký film Hora na Severu (Stoerre Vaerie, 2015), v němž je Elle Marja na pohřbu své sestry po letech konfrontována s minulostí a který jsme nedávno promítali v rámci festivalu Nordfest.

V originálním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod o sámské literatuře v českém překladu.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

17. 8. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Anežka Soukupová
– vstupné: 160 Kč; online na edisonfilmhub.cz

17. 8. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Hana Hochmanová
– vstupné: 110 Kč (90 Kč pro členy Skandinávského domu); online na kinoart.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci v rámci cyklu #ReadNordicFilm pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Kinem Art a distribuční společností Film Europe a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.