Ledovce a tučňáci: Andri Snær Magnason a Þórdís Helgadóttir

Na moravsko-slovenském festivalu Měsíc autorského čtení, který se letos zaměřuje na islandskou literaturu, se objeví třicítka spisovatelů z Islandu. Tři z nich vystoupí také v Praze: Po Hallgrímuru Helgasonovi, který 4. července představil svůj román Ženská na 1000°, se během jednoho večera opět na lodi (A)void budete mít možnost setkat s Andrim Snærem Magnasonem a Þórdís Helgadóttir. Oběma těmto autorům je vlastní spíše úspornější, přemítavější styl psaní a jejich tvorbu spojuje také téma naléhavého problému klimatické změny a vztah člověka k životnímu prostředí.

Besedu doprovodí čtení ukázek v podání herců Libora Stacha a Martina Severýna.

Moderuje Hana Zahradníková.

Vstup volný

Andri Snær Magnason
Narozen 1973 v Reykjavíku, básník, prozaik, autor knížek pro děti. Angažuje se v boji proti klimatickým změnám. Držitel Islandské ceny za literaturu – za knihu Draumalandið (2006, Země snů) a dětskou knížku Sagan af bláa hnettinum (1999, Příběh Modré planety). V roce 2016 kandidát na prezidenta své země, z devíti kandidátů skončil třetí. Česky vyšly v překladu Marty Bartoškové jeho knihy Truhla času (2021) a O času a vodě (2022), v obou se dotýká budoucnosti naší planety tváří v tvář probíhající přírodní katastrofě. Jeho poselství je jasné, co nezachráníme my, nezachrání nikdo jiný.

Þórdís Helgadóttir
Básnířka, prozaička, dramatička, narozena 1981 v Reykjavíku. Vystudovala filozofii, tvůrčí psaní a redakční práci na Islandské univerzitě a na vysokých školách v New Jersey a Bologni. Spolu s ženskou básnickou skupinou Svikaskáld / Impostor Poets vydala tři sbírky poezie (2017, 2018 a 2019). Její první samostatnou knihou byla sbírka povídek Keisaramörgæsir (2018, Tučňáci císařští), oceňovaná pro mimořádně hravou imaginaci. Velkou inspirací jsou pro ni vlastní děti a jejich dospívání, v básnické knížce Tanntaka (2021, Prořezávání zubů) pojednává duchovní a duševní zrání člověka.

Akci pořádají Skandinávský dům, nakladatelství Argo, Měsíc autorského čtení a Praha město literatury za podpory Ministerstva kultury ČR a hl. m. Prahy.

Obrázky – zdroj: autorskecteni.cz