#ReadNordicFilm: Letní světlo, a pak přijde noc

Do českých kin míří adaptace románu Letní světlo, a pak přijde noc oblíbeného islandského spisovatele Jóna Kalmana Stefánssona. Premiérové uvedení na festivalu Scandi doprovodí beseda s nordistkou Martou Bartoškovou, která představí tvorbu Jóna Kalmana Stefánssona v kontextu současné islandské literatury.

LETNÍ SVĚTLO, A PAK PŘIJDE NOC (Sumarljós og svo kemur nóttin, Island, 2022, 111 min)

Režie a scénář: Elfar Adalsteins
Hrají: Heida Reed, Ólafur Darri Ólafsson, Svandís Dóra Einarsdóttir, Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Sveinn Ólafur Gunnarsson a další

Stránka filmu na ČSFD

Film Letní světlo, a pak přijde noc vypráví o obyvatelích řídce osídlené islandského venkova za časů nastupující finanční krize 90. let minulého století a sleduje plejádu svérázných postav, které sice žijí daleko od sebe, ale v jádru jsou si se všemi svými sny a trápeními velmi podobné. Najdeme tu například úspěšného obchodníka, který vymění slibně rozjetou kariéru za studium astronomie poté, co se mu zdál sen v latině, anebo policistova syna, který maluje a vyřezává ptáčky a sní o tom, že se stane umělcem… Drama s prvky absurdního humoru vypráví o vztazích, strastech a radostech obyčejných Islanďanů.

Film na motivy stejnojmenné knihy jednoho z nejznámějších islandských spisovatelů Jóna Kalmana Stefánssona natočil oceňovaný režisér Elfar Adalsteins. Debutoval roku 2012 kraťasem Sailcloth a získal za něj nominaci na Oscara v kategorii krátkometrážních filmů. S příznivým přijetím se setkal také jeho první celovečerní film, roadmovie Konec věty (End of Sentence, 2019). Do jedné z hlavních rolí svého nejnovějšího počinu obsadil herce Ólafura Darriho Ólafssona, známého například ze snímků Děti (2006) a Rodiče (2007), které jste měli možnost zhlédnout v rámci Severských filmových čtvrtků.

V originálním znění s českými a anglickými titulky.

Vstupné: 160 Kč
Vstupenky lze zakoupit na pokladně kina nebo v předprodeji přes GoOut.cz.

Po promítání bude následovat beseda s nordistkou Martou Bartoškovou o tvorbě Jóna Kalmana Stefánssona a současné islandské literatuře. Moderuje Michal Švec.

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akce se koná v rámci festivalu Scandi a cyklu #ReadNordicFilm. Pořádá ji Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub a distribuční společností Film Europe, a to za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.