Psát, malovat, žít: večer o Tove Jansson

Kdo by neznal mumínky… Znáte ale jejich autorku Tove Jansson, její knihy pro dospělé, obrazy, komiksy a ilustrace nebo životní osudy?

Večer o Tove Jansson představí tuto mnohostrannou osobnost z různých úhlů pohledu. Budeme si povídat o její literární tvorbě, z níž v češtině máme k dispozici autobiograficky laděné povídkové soubory Dcera sochaře, Cestovat nalehko, Kniha léta a Fair play. Nepomineme přitom ani mumínky, přičemž se zaměříme zejména na překladatelskou perspektivu. Ukážeme si její výtvarná díla, jež jsou dnes vystavena ve Finské národní galerii, knižní ilustrace (například z Alenky v říši divů a Hobita) či komiksové stripy uveřejňované v tisku, které ji spolu s bratrem Larsem proslavily (nejen) ve Velké Británii. Dotkneme se také autorčiny osobnosti, její svobodomyslnosti, umělecké vášně nebo důležitých lidí v jejím životě.

Debatovat bude znalkyně finské literatury a malířství Lenka Fárová, v Brně se Zuzanou Drábekovou, slovenskou překladatelkou čtyř knih o mumíncích, v Praze se švédštinářkou Dagmar Hartlovou, která v současné době reviduje známý český překlad mumínků od Libora Štukavce.

DATA A MÍSTA KONÁNÍ:

5. 6. 17:00 BRNO, Knihovna Jiřího Mahena, malý sál, 5. patro (Kobližná 70/4)
– účinkují Lenka Fárová a Zuzana Drábeková
– moderuje Jan-Marek Šík
– vstupné dobrovolné

12. 6. 19:00 PRAHA, Kavárna Kampus – C.0 Čítárna Kampusu Hybernská (Hybernská 4)
– účinkují Lenka Fárová a Dagmar Hartlová
– moderuje Michal Švec
– ukázky čte herečka Marie Jansová
– vstupné dobrovolné

Akce se koná v rámci festivalu Čarovná Tove Jansson.

Pořádá Skandinávský dům, Knihovna Jiřího Mahena, Čítárna HYB4 a revue Prostor za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna, hl. m. Prahy a Státního fondu kultury ČR.

Foto: Per Olov Jansson, Wikimedia Commons