Promítání: Sofiin svět

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt uvádí v rámci přehlídky Jostein Gaarder na plátně

SOFIIN SVĚT (Sofies verden, 1999, Norsko/Švédsko, 107 min)

Režie: Erik Gustavson
Scénář: Petter Skavlan
Hrají: Silje Storstein, Bjørn Floberg, Jesper Christensen, Pjotr Sapegin

Stránka filmu na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/118932-sofiin-svet

Fascinující průlet dějinami filozofie

Čtrnáctileté Sofii začnou přicházet podivné dopisy. Ptají se jí, kdo vlastně je a odkud se vzal svět. Ze zvláštní korespondence se vyklube soukromý kurz filosofie, který dívce z neznámého důvodu poskytne tajemný muž Alberto Knox. Postarší filozof vzbuzuje v Sofii zvědavost a postupně jí otevírá svět filozofie. Bere ji na návštěvu k předsokratovským myslitelům i do významných okamžiků dějin lidstva. Je ale Sofie opravdu jen obyčejná zvídavá dívka?

Režie vizuálně náročného a obtížně převoditelného románu se ujal švédský režisér Erik Gustavson a do hlavní role obsadil začínající herečku Silje Storstein. Zároveň s filmem vznikl také 8dílný seriál. S rozpočtem 70 milionů norských korun se film a seriál staly nejnákladnější norskou filmovou produkcí své doby.

Film Sofiin svět byl natočen podle stejnojmenného románu Josteina Gaardera, který se vzápětí po svém vydání stal celosvětovým bestsellerem, byl přeložen do mnoha jazyků a odstartoval profesionální dráhu tohoto významného norského spisovatele.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Vstupenky rezervujte na www.evald.cz.

sophies_world2_large

Obrázek – zdroj: http://www.bitsofnews.com