Promítání: Sensuela

Na konci pokračovací války roku 1944 zachrání mladá laponská dívka Laila německého pilota Hanse z trosek zříceného letounu. Mezi mladým párem vzplane jiskřička lásky. Když začne laponská válka a Finsko se obrátí proti svému někdejšímu spojenci Německu, Hans je nucen z dalekého severu uprchnout. S milovaným Hansem se Laila znovu setkává v Helsinkách, kam odjíždí přes zákaz svého otce. K mladému Němci se nastěhuje a svolí, že se stane objektem jeho lechtivých fotografií. Jejich vztah ale záhy získá zřetelné trhliny, když Laila zjistí, že zdaleka není jedinou ženou, s níž se německý krasavec intimně stýká.

SENSUELA (1973, Finsko, 105 minut)

Režie: Teuvo Tulio
Hrají: Marianne Mardi, Mauritz Åkerman, Ismo Saario, Ossi Elstelä

Erotickým melodramatem Sensuela se svérázný režisér Teuvo Tulio vrátil na sklonku své kariéry k oblíbenému tématu přerodu nevinné dívky v padlou ženu. Volnou inspiraci našel v Puškinově povídce Staniční dozorce, kterou převedl na filmové plátno už v polovině čtyřicátých let. Kvůli explicitním erotickým scénám se Sensuela stala vůbec prvním snímkem v historii, kterému finský státní úřad pro filmovou kontrolu stanovil hranici přístupnosti 18 let. V době svého vzniku byl film promítnut jen v několika málo vybraných kinech a helsinské premiéry se dočkal až roku 2001.

Projekci bude předcházet krátký úvod o režisérovi a kontextu vzniku snímku.

V originálním finském znění s českými titulky.

Vstupné 120 Kč, rezervace vstupenek www.evald.cz

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, distribuční společností CinemArt a finským národním audiovizuálním institutem KAVI v rámci festivalu Dny Severu 2018, který se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

Foto – zdroj: kinodvor.org, mubi.com, yle.fi, gramunion.com