Promítání filmu Sámská krev

Edison Filmhub a Skandinávský dům zvou při příležitosti Mezinárodního dne Sámů na promítání historického dramatu o švédských Sámech. Snímek doprovodí krátký úvod Anežky Soukupové o sámské literatuře v českém překladu.

Píší se třicátá léta minulého století. Čtrnáctiletá Elle Marja pochází z tradiční sámské rodiny a stejně jako ostatní sámské děti navštěvuje nedalekou internátní školu, kde čelí každodennímu rasismu a ponižování. Elle Marja sní o svobodném životě nezatíženém předsudky okolí. K tomu je však nutné zpřetrhat všechny vazby s rodinou i rodnou kulturou. Debutový snímek Amandy Kernell je strhující společenské drama, které dává nahlédnout do méně známé části severské historie.

Edison Filmhub uvádí švédský film

SÁMSKÁ KREV (Sameblod, Švédsko/Norsko/Dánsko, 2016, 108 min)

Režie a scénář: Amanda Kernell
Hrají: Lene Cecilia Sparrok, Mia Erika Sparrok, Maj Doris Rimpi, Olle Sarri, Anne Biret Somby, Jörgen Stenberg, Jonar Thomasson a další

Stránka filmu na ČSFD (75 %)

Roli Elle Marji ztvárnila norsko-sámská herečka Lene Cecilia Sparrok, která za svůj herecký výkon obdržela prestižní ocenění Guldbagge. Režisérka Amanda Kernell získala tutéž cenu za nejlepší scénář a na mezinárodním festivalu v Tokiu pak i zvláštní cenu poroty. Sámská krev navazuje na režisérčin starší krátký film Hora na Severu (Stoerre Vaerie, 2015), v němž je Elle Marja na pohřbu své sestry po letech konfrontována s minulostí a který měli diváci možnost zhlédnout již v rámci festivalu Nordfest.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 160 Kč

Vstupenky lze zakoupit na pokladně kina nebo v předprodeji přes GoOut.cz.