Promítání: DOBRÝ ZRÁDCE

Boj jedince proti nacistické zvůli

Píše se rok 1939 a Henrik Kauffmann slouží jako dánský velvyslanec v americkém Washingtonu. Díky svému politickému postavení a přístupu ke zlatým národním rezervám si v Americe žije na vysoké noze. To se rázem změní, když do jeho rodné země vtrhnou německá vojska a obsadí ji. Kauffmann odmítne přistoupit na nacistický diktát a prohlásí se za jediného skutečného představitele svobodného Dánska. Tváří v tvář rostoucímu nebezpečí a obviněním z velezrady, které přichází ze strany „oficiální“ dánské vlády, vsadí Kauffmann vše na jednu na kartu a pokusí se získat důvěru amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta.

V rámci festivalu Dny Severu a cyklu #ReadNordicFilm zveme na dánské drama podle skutečných událostí

DOBRÝ ZRÁDCE (Vores mand i Amerika, Dánsko, 2020, 111 min)

Režie a scénář: Christina Rosendahl
Hrají: Ulrich Thomsen, Mikkel Boe Følsgaard, Denise Gough, Zoë Tapper, Burn Gorman, Henry Goodman, Esben Dalgaard, Ross McCal a další

Stránka filmu na ČSFD (73 %)

Film Christiny Rosendahl získal v roce 2021 tři ocenění Robert udělované Dánskou filmovou akademií. K důležitým historickým událostem se režisérka vrací také ve svém starším snímku Idealista (2015) o aféře Thulegate pojmenované podle americké letecké základny v Grónsku, který jste mohli zhlédnout v rámci loňského ročníku festivalu Dny Severu.

Postavu Henrika Kauffmanna ztvárnil známý dánský herec Ulrich Thomsen (Marco, Zabijáci z maloměsta, Adamova jablka), zatímco v roli Kauffmannova spolupracovníka Povla Bang-Jensena se představí Mikkel Boe Følsgaard (Královská aféra, Žena v kleci).

V původním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod, který se zaměří na severskou literaturu s tematikou druhé světové války v českém překladu.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

7. 11. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Jan-Marek Šík
– vstupné: 110 Kč (90 Kč pro členy Skandinávského domu); v předprodeji na kinoart.cz

8. 11. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Daniela Mrázová
– vstupné: 160 Kč; v předprodeji na edisonfilmhub.cz

filmeurope.cz
filmeurope.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci v rámci cyklu #ReadNordicFilm pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Kinem Art a distribuční společností Film Europe a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.