Přehlídka severských filmů NORDFEST

Komorní kino Evald, distribuční společnost CinemArt a Skandinávský dům pořádají od 6. do 12. února 2014 další ročník festivalu současných severských filmů NORDFEST.

Skandinávský dům tentokrát zajišťuje tři promítání a tři doprovodné přednášky. Sámský národní den, který připadá na 6. února, oslavíme přednáškou o Laponsku a promítáním historického filmu Vzpoura v Kautokeinu. V úterý 11. února vás čeká přednáška o finských městských legendách Dívka, které zamrzl mozek a promítání nejlepších krátkých filmů, které se v červnu 2013 objevily na festivalu Severské kraťasy. Z každé země (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko) vám nabídneme po jednom snímku. Poslední den festivalu, 12. února, se můžete těšit na přednášku o Ålandských ostrovech a na islandskou komedii Doprava doleva, která při říjnovém promítání v rámci festivalu Dny Severu Kino Evald vyprodala.

Akce Skandinávského domu:

6. 2. 17:30 Laponsko: Tam, kde slunce nezapadá
6. 2. 19:00 Vzpoura v Kautokeinu (Kautokeino-opprøret, Norsko, 2008, 96 min)

11. 2. 17:30 Dívka, které zamrzl mozek: Finské městské legendy
11. 2. 19:00 Výběr toho nejlepšího z festivalu Severské kraťasy

12. 2. 17:30 Ålandské ostrovy
12. 2. 19:00 Doprava doleva (Á annan veg, Island, 2011, 81 min)

Filmy promítáme v originálním znění s českými titulky.
Program celého festivalu na www.nordfest.cz a www.evald.cz.

Vstupné: 99 Kč (filmová promítání), zdarma (přednášky)


Laponsko: Tam, kde slunce nezapadá

Laponsko, oblast rozléhající se na území čtyř států, je země plná divoké přírody, adrenalinu, zajímavých lidí a v létě polárního slunce, které vás neopustí. Země za polárním kruhem se vyznačuje neuvěřitelnou rozmanitostí krajiny. Na západě vás ohromí vysoké hory obklopené fjordy, zatímco cestou na východ jste unášeni krásami holých náhorních plošin i nekonečných lesů finského Laponska. To vše spojuje pouze klid, irelevance času a mračna komárů. Přednáší Lukáš Košner.

Vzpoura v Kautokeinu (Kautokeino-opprøret, Norsko, 2008, 96 min)

V roce 1852 se v severonorské farnosti Kautokeino vzbouřilo přes 50 Sámů proti místní správě. Zabili jejího nejvyššího představitele lennsmanna, obchodníka s alkoholem a zbili pastora a několik dalších lidí. Za útok bylo odsouzeno 17 žen a 11 mužů, dva z nich k trestu smrti stětím hlavy. Film se zabývá událostmi, které povstání předcházely, a hledá příčiny extrémního chování nejstaršího severského etnika, jež se jinak vyznačovalo mírnou povahou. Žádný jiný konflikt mezi Sámy a norskou správou nevedl ke krveprolití. Snímek nabízí také zajímavý pohled na sámskou společnost a kulturu jako takovou, umocněný sámským původem režiséra Nilse Gaupa. Vedle filmu Veiviseren (Stopař, 1987) od téhož režiséra se jedná o jeden z mála celovečerních filmů o sámské menšině.

Dívka, které zamrzl mozek: Finské městské legendy

Co se stane Fince, když v mrazivém Laponsku lyžuje bez čepice? Zamrzne jí mozek! Je to pravda, stalo se to kamarádovi kamaráda… Přednáška Dívka, které zamrzl mozek žertovnou formou seznámí posluchače s nejbizarnějšími finskými městskými legendami a porovná je s legendami českými, známými z knih Petra Janečka. Přednáší Ema Stašová ze Skandinávského domu.

Best of Severské kraťasy (výběr severských krátkých filmů)

Nerd a láska (Nörden och kärleken, Švédsko, 2012, 14 min)
Úvahy o umírání (Ajatuksia kuolevaisuudesta, Finsko, 2013, 7 min)
Krokodýl (Krokodill, Estonsko, 2009, 17 min)
Tady bydlí Jensen (Her bor Jensen, Dánsko, 2010, 28 min)
Díky (Takk fyrir hjálpið, Island, 2007, 12 min)
Poslední norský troll (Det siste norske trollet, Norsko, 2010, 13 min)

Ålandské ostrovy

V Baltském moři mezi Finskem a Švédskem se rozkládají Ålandské ostrovy. Toto finské autonomní území, jehož obyvatelé většinou hovoří švédsky, sestává z takřka 7 000 ostrovů a ostrůvků. Pro svůj rovinatý charakter jsou Ålandy vyhledávané cyklisty i turisty. Ostrovy nabízejí zajímavou přírodu, sice ne tak dramatickou jako v Laponsku či západním Norsku, ale rozmanitou, hýřící barvami a ozvláštněnou všudypřítomnou vodou. Milovníci historie ocení řadu jedinečných pamětihodností, mezi nimiž vynikají středověký hrad Kastelholm, ruiny rozsáhlé ruské pevnosti Bomarsund a muzejní plachetnice Pommern vystavená v mírně ospalém hlavním městě Mariehamn. Fenoménem souostroví, jež žádný návštěvník nemůže minout, jsou středověké kamenné kostelíky řadící se k nestarším ve Finsku. Přednáší Jitka Jindřišková a Michal Švec ze Skandinávského domu.

Doprava doleva (Á annan veg, Island, 2011, 81 min)

Dvojice zaměstnanců údržby silnic se v 90. letech ocitne na nehostinném severu Islandu, kde má za úkol malovat pruhy, usazovat patníky a spravovat výmoly na klikatících silnicích. Starší Finnbogi a nezralý Alfred toho na první pohled nemají moc společného, což se při jejich ne zcela dobrovolném soužití v divočině velmi záhy projeví. Podaří se jim naladit na společnou notu? Koncert pro dva herce podbarvuje drsná islandská krajina, zrcadlící nejen charaktery obou hrdinů, ale i věčný zápas člověka s přírodními živly.

Festival pořádají
   
Partneři festivalu