Přednáška: Arktické výpravy Knuda Rasmussena

Skandinávský dům ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou uvádí v rámci ozvěn festivalu Výpravy Seveřanů přednášku Zdeňka Lyčky

ARKTICKÉ VÝPRAVY KNUDA RASMUSSENA

Dánsko-grónský polárník a spisovatel Knud Rasmussen se v první třetině 20. století zúčastnil několika arktických výprav a většinu z nich i sám vedl. První z nich byla Dánská literární expedice v Grónsku v letech 1902–1904 pod vedením novináře Mylia-Erichsena, na níž Rasmussen sesbíral nejvíce materiálů pro svou trilogii Mýty a pověsti z Grónska I-III, která vyšla v letech 1921–1925 (český výbor Grónské mýty a pověsti, vyd. Argo 2007). V letech 1906–1908 uskutečnil Knud Rasmussen etnografickou expedici na mysu York v Ellesmerově zemi. V letech 1912–1933 uskutečnil sedm výprav, které byly nazvány podle obchodní stanice Thule v severozápadním Grónsku tzv. thulskými výpravami, neboť tato stanice dala Rasmussenovým expedicím ekonomický základ.

Vyprávění dobrodruha, překladatele a diplomata Zdeňka Lyčky o všech uvedených výpravách bude doplněno unikátními fotografiemi a filmovými záběry.

Vstupné dobrovolné.

rasmussen-vypravy2

rasmussen-vypravy3

Akce se koná v rámci kampaně #ReadNordic.

Obrázky – zdroj: kosmas.cz, politiken.dk, dinby.dk