Dvojprogram: Na severní točnu a Ledové srdce

Skandinávský dům ve spolupráci s univerzitním kinem Scala uvádí v rámci ozvěn festivalu Výpravy Seveřanů scénické čtení z deníků F. Nansena Na severní točnu a promítání dokumentárního filmu o Roaldovi Amundsenovi Ledové srdce.

Program večera:

18:30 Na severní točnu
Čtení z deníků Fridtjofa Nansena z polární výpravy na lodi Fram v letech 1893–1896.

Roku 1893 vyrazil norský polárník Fridtjof Nansen na jednu z nejproslulejších objevitelských cest všech dob. Na legendární lodi Fram, schopné vydržet tlak ledových ker a přezimovat v zamrzlém moři, vyplul vstříc severnímu pólu. Když bylo po dvou letech driftování jasné, že loď severní pól mine, vyrazil Nansen k nejsevernějšímu bodu planety s poručíkem Johansenem se saněmi po svých. Pól sice nakonec nedobyl, ale téměř o tři stupně zeměpisné délky překonal dosavadní nejsevernější bod dosažený člověkem a svou odvahou a neotřelým plánem se zapsal do dějin světových objevů. Tříletou výpravu popsal Nansen v obsáhlých denících, které jsou stejně strhující i poetické jako severní krajina pokrytá věčným ledem. Čtení z deníků doplní projekce dobových fotografií.

Čtou Ondřej Jiráček a Michal Švec.

20:30 Promítání: LEDOVÉ SRDCE
(Frosset hjerte, 1999, Norsko, 80 min, režie Stig Andersen, Kenny Sanders)

Dokumentární film o životě Roalda Amundsena, jednoho z nejslavnějších polárních badatelů v historii, nabízí unikátní dobové záběry a nahlíží na složitou osobnost tohoto norského velikána ze všech úhlů. Snímek poutavým způsobem popisuje a analyzuje Amundsenovy výpravy na jižní a severní pól, přípravy, neúspěch a zklamání, chvíle slávy, boj o život v drsných podmínkách i osobní spory, které dobývání obou pólů provázely. Líčí také jeho komplikované vztahy se třemi ženami i jeho nečekanou smrt. Byl Amundsen obyčejný člověk, nebo hrdina?

Stránka filmu na ČSFD

Snímek těží z u nás prakticky neznámého archivního filmového materiálu natočeného během Amundsenových výprav.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné na celý večer: 50 Kč (40 Kč pro členy Skandinávského domu)

Ledovesrdceobr2

amundsen_letadlo

Promítání se koná v rámci kampaně #ReadNordic a ve spolupráci s norskou Národní knihovnou.

Obrázky – zdroj: deckert-distribution.com, gfx.nrk.no, www.ceskatelevize.cz