Čtenářská výzva skončila, ale my bychom vám přesto jednou za čtvrt roku rádi doporučovali dobré severské tituly. Jelikož nastává podzim, přinášíme tipy na knihy, které se hodí (nejen) do deštivého počasí. Potěší nás, pokud s námi i nadále budete na sociálních sítích sdílet své čtenářské zážitky opatřené hashtagem #readnordic.
Přímočarý, upřímný a poctivý – ale také gigantický, kontroverzní a provokativní: těmito přívlastky (a ještě mnoha dalšími) je označován autobiografický román Můj boj, který se kritika i média nebály prohlásit za literární událost 21. století a který ze svého autora učinil globální hvězdu první velikosti. A přitom stačilo tak málo: do široka se rozepsat o sobě a o čemkoli, co se děje kolem, kdykoli odbočit z děje, vzpomínat, uvažovat.
O Igimarasussukovi, který jedl své ženy
Sbírku inuitských pověstí doprovázejí ilustrace Arona z Kangequ (1822–1869), grónského umělce, který jako první vylíčil tyto drsné příběhy ze zorného úhlu původních obyvatel Arktidy. Největším kladem knihy je maximálně autentické zachycení grónské lidové slovesnosti, a to nikoli zvenčí, ale očima rodilého pozorovatele.
Jak Disney potkal Kafku. Sojčák žije sám se svou matkou ve velkém honosném domě v naprosté izolaci. Nikdy jej neopustil, a dokud k tomu má jeho matka co říci, rozhodně to tak zůstane. Krásná výpravná kresba vás okouzlí, melancholický i zlověstný příběh uhrane. O této moderní pohádce pro dospělé budete přemýšlet ještě dlouho po jejím dočtení.
Najdan, pro některé Teddy, se po osmi letech za mřížemi vrací zpátky na svobodu. Je odhodlaný, že se do ilegálních věcí už nikdy nezaplete. Jenže v kapse nemá ani floka a po krku mu jde vyděrač, který chce během týdne splatit starý dluh. Když se na něj obrátí prestižní stockholmská advokátní kancelář a nabídne mu práci, která by sice jeho finanční problémy vyřešila, ale znamenala by návrat ke starému způsobu života, nemá na výběr.
Zadumaně krásné Orkneje u břehů Skotska představují „ostrovy plovoucí k severu“ a jejich zneuctěný aristokrat ducha Magnus Erlendson se na nich konečně dočkal statutu svatého mučedníka a patrona. George Mackay Brown převyprávěl ságu o tomto středověkém šlechtici – mimo jiné figurujícím ve folkloru této výspy Evropy jako nemrtvý přízrak – s odvahou, jež se směle měří se zanícenými výkony dávných bardů s harfou.
Samuel Bjørk: V lese visí anděl (audiokniha)
Norskem otřásají podivné vraždy šestiletých holčiček, které někdo obléká do bílých šatiček a nechává v lese s cedulkou „Cestuji sama“ na krku. Podaří se vyšetřovateli Munchovi a jeho kolegyni zbavit Norsko strachu, že se v lese objeví další malý anděl
Přejeme hezký podzim nejen ve společnosti severských knih!
Tým #ReadNordic