Po Islandu v zimě aneb romantika pro otrlé

Jedeme si po poloostrově Snæfellsnes, kocháme se bizarními siluetami všudypřítomných lávových polí, za těžkým závěsem šedých sněhových mraků si představujeme sopku s ledovcem Snæfellsjökull, a najednou se na nepříliš široké silnici objeví protijedoucí auto. Kamarádka stočí volant ke kraji a skončíme v závěji. Pokoušíme se vycouvat, ale přední kola jsou zapadlá a zadní podkluzují na namrzlém sněhu. Cestovatelé z protějšího auta zastaví a pokoušejí se nás vytáhnout. Marně. Teprve když přiloží ruku k plechu několik dalších kolemjedoucích, auto je na svobodě. Chvíli si nadáváme, jak jsme mohli být tak neopatrní. Ani ne za hodinu však zase my pomáháme jinému zapadlému autu. Poučení je trojí: hrubá lidská síla vítězí, solidarita tu funguje a uvíznutí ve sněhu se prostě stává.

V lávovém poli na poloostrově Snæfellsnes
Vodopád Hjálparfoss v údolí Þjórsárdalur, konec března

Cestování po Islandu v zimě má zkrátka svá úskalí a tato turistika má často dobrodružnější ráz než letní idylka půlnočního slunce. Vichřice a vánice jsou tu na týdenním pořádku. Itinerář výletu podléhá prosté skutečnosti, jestli se cesta dá projet nebo projít. Informace v průvodci nejsou vždycky kompatibilní se zimním obdobím. Nicméně přestože jaro, léto i podzim jistě překypují krásou i cestovatelskými možnostmi, čím víc na sever se chystáte, tím charakterističtější bude pro danou oblast právě zima. Chcete-li poznat Sever v celé svojí severskosti, není od věci vypravit se tam v zimě. Toho, kdo překoná všechny nástrahy, totiž čekají nezapomenutelné zážitky.

Denní světlo představuje v plánování vzácnost. Kolem zimního slunovratu máte k dispozici asi čtyři hodiny, později světla samozřejmě přibývá.

Sníh je všechno, jen ne jednotvárný: jednou nadýchaný a měkký, příště umolousaný a těžký, jindy zmrzlý a ostrý.

Vodopád Goðafoss

Mráz je veliký umělec. Jeho nejznámější islandské dílo, ledovcová laguna Jökulsárlón, působí jako umělecká galerie s výrobky z uměleckého skla. Pod hory a ledovcem se rozprostírá nekonečná přírodní variace na téma kra. Mráz vyklopil na své hřiště bílé hranaté kostky, z modrého ledu vymodeloval fantaskní tvary, uplácal šedé a černé bábovičky a z průhledného lesklého ledu se pokusil napodobit broušené drahokamy.

Když se koná každoroční mnohaměsíční zápas vodních proudů s ochromujícím mrazem, vytvářejí i vodopády jedinečné kreace a vypadají pokaždé jinak. Ostré hrany lávy přikryje sněhová peřina, špičatě se však vzdouvá a působí jako černobílý film.

Po náročném výletě není nic tak příjemného jako sundat pohorky, nakupit oblečení do pyramidy a naložit se do horké lázně (zpětné oblékání do zpoceného oblečení v mrazu už je o poznání menší požitek). Možností je celá řada. Horký bazén najdete v každém městě (a prakticky v každé druhé vesnici), nejpodmanivější jsou ovšem koupele v přírodě s vyhlídkou na zasněžené kopce. Jelikož je na Islandu koupání záležitost primárně společenská, asi jako sejít se s někým v kavárně, mohou vás horká voda, čerstvý chladný vzduch, a především dobrá společnost snadno zlákat ke dlouhé koupeli.

Zimní islandská příroda umí přivábit i v noci. S prvními matnými pruhy polární záře noc odhodí černobílý formát a rozmáchle po obloze roztírá zelené, bílé a fialové pruhy. Polární záře je malíř nestálý a impulzivní, barvy mění, načrtnuté kontury maže, pak začne nanovo a kaňky na hvězdném podkladu rozvíří v divokém barevném tanci.

Kráter Hverfjall na severním Islandu

Když krátery ztratí svou jednolitou bělost a začnou se podobat zebře, kolem horkých pramenů vyroste první tráva a pusté kamenné vrchy zrůžoví kvítky lomikamenu, působí náhle Island, vysvlečený ze své sněhové pokrývky, podivně naze, a léto vypadá jako kuriózní anomálie.

Pokud se chystáte na Island v zimě a o žádná dobrodružství nestojíte, může pomoct pár praktických tipů. Zásada číslo jedna: sledovat a respektovat počasí, nejlépe podle islandských stránek https://en.vedur.is/weather/forecasts/areas/, dostupných i v angličtině. Kromě standardní předpovědi a různých varování nabízejí i předpověď polární záře. Pokud se chystáte cestovat autem, je vhodné zvážit pohon na všechna čtyři kola. Aktuální sjízdnost silnic lze ověřovat zde: https://safetravel.is/conditions. Horské silnice jsou přes zimu uzavřené a otevírají se až zhruba v červnu. Samozřejmostí je nepodceňovat oblečení a započítat do teploty sílu větru, počasí se navíc na Islandu mění velmi rychle. Je třeba si uvědomit, že člověk nemusí vidět vše, co by rád. Zimní Sever však za všechny složitosti stojí a umí se odměnit nečekanou krásou, neobyčejným kouzlem… a horkou lázní.

Autorka textu a fotografií: Anežka Matěnová, Skandinávský dům