Oslava švédského midsommaru v Ostravě

Prožijte s Centrem PANT jeden z největších a nejvýznamnějších svátků Švédska! Slavnost má původ v pohanském svátku Lugnasad zasvěcenému bohyni slunce a plodnosti. My si jej představíme bohatým programem, který vychází přímo ze švédských tradic. Pod slavnostně vyzdobenou májkou (jedním z hlavních symbolů) bude probíhat množství her pro děti i dospělé, švédské tance i muzika, můžete si vyrobit či koupit květinový věneček a nebude chybět ani tradiční švédský stůl, na který budete moci přispět svou vlastní švédskou dobrotou. Švédové jsou veselý národ, často se oslavy protáhnou. Přidejte se. Předběžný program naleznete níže.

Rychloseznamka se švédštinou a švédskou literaturou

Zajímá vás švédský jazyka a literatura? Pak přijďte navštívit program, který si pro vás ku příležitosti midsommaru připravil Skandinávský dům. Dozvíte se o švédských knihách pro děti a dospělé, které v poslední době vyšly v českém překladu, a naučíte se i základy tohoto, v Česku možná stále ještě trochu exotického, jazyka.

Farma ve vsi – květinový workshop

V rámci tohoto workshopu si budete moci vyrobit tradiční květinové věnce, vazby nebo si zakoupit již hotové výtvory.

Dětská dílnička s IKEA Ostrava

Výroba tradičního švédského koně z kartonu, hra KUBB, překážková dráha, kop na branku, shození pyramidy a mnoho dalšího!

Hudební blok 15.00–17.30

Sbor SIST

Švédský sbor SIST je studentský soubor působící na Masarykově univerzitě od roku 2009, kdy byl poprvé vypsán předmět Švédština v písních (švédsky Svenska i sångens tecken, odtud jméno SIST). Jeho vzniku předcházela iniciativa studentů, kteří se scházeli k nacvičování programu na soukromé oslavy svátku svaté Lucie. Sbor od počátku vede Kateřina Rašíková a s organizačními záležitostmi pomáhá Tomáš Stříbný. Řady studentů, kteří dochází na zmiňovaný předmět, rozšiřují absolventi a nadšenci severské hudby, pro které se účinkování v SISTu stalo srdeční záležitostí. Na repertoáru se objevují i lidové písně, občas i skladby známých švédských autorů.

Christoffer Strandh

Christoffer Strandh. aka Chris Beach, zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista ze Švédska, bude hrát na kytaru a zpívat své autorské, švédské texty o stromech a lidech. Christoffer již mnohokrát vystupoval v Česku také společně s různými umělci jako Beata Bocek, Květy, Prune, Cermaque, Mosskin či Šarivary.

Kamil Šedovous Kaiser – nyckelharpa

Kamil Šedovous Kaiser je multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel, jehož tvorba je inspirována irskou a skandinávskou tradiční hudbou a poezií. Ač původně hobojista, v posledních letech se Šedovous věnuje hře na keltskou harfu a zejména na švédskou nyckelharpu, kterou se snaží co nejvíce propagovat. Na akci doprovodí sbor SIST a zahraje vám také několik sólo písní, taktéž vám popovídá o nyckelharpě.

Akci pořádá Centrum PANT.

Úvodní obrázek – zdroj: Wikimedia Commons