Nordfest 2022: Severské kraťasy

Výběr z krátkých filmů aneb V hlavní roli ženy

Festival Nordfest 2022 vyvrcholí pásmem severských krátkometrážních filmů, v němž budou rovnoměrně zastoupeny všechny severské země. Přes odlišnou stopáž, žánr či pojetí mají všechny filmy jedno společné: protagonistkami všech jsou ženy; ženy obětavé, zvídavé i tvrdohlavé. Přijměte tedy pozvání na neopakovatelnou dámskou jízdu.

PÁSMO SEVERSKÝCH KRÁTKÝCH FILMŮ (77 min)

Hora na severu (Stoerre vaerie, Švédsko, 2015, Amanda Kernell, 15 min)
Belinda Beautiful (Dánsko, 2013, Marianne Blicher, 23 min)
No jistě! (Nema hvað…, Island, 2019, Gunnur Martinsdóttir Schlüter, 10 min)
Původ lidstva (Menneskets opprinnelse, Norsko, 2019, Pjotr Sapegin, 14 min)
Super Comfort (Finsko, 2018, Kirsikka Saari, 15 min)

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 139 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K JEDNOTLIVÝM FILMŮM

Hora na severu (Stoerre vaerie, Švédsko, 2015, Amanda Kernell, 15 min) / ČSFD

Elle se na nátlak syna vydává do severního Švédska, aby se zúčastnila sámského pohřbu své sestry Njenny. Z tohoto kraje pochází i Elle, jejímž prvním jazykem byla jižní sámština, ona sama však má k Sámům velmi negativní vztah. Jak proběhne konfrontace s minulostí, před níž se celý život snažila utéct? Snímek zvítězil v kategorii krátkých filmů na festivalu v Göteborgu a posbíral i další ocenění. Některé záběry režisérka Amanda Kernell později použila v oceňovaném snímku Sámská krev.

Belinda Beautiful (Dánsko, 2013, Marianne Blicher, 23 min) / ČSFD

Belinda je osamělá čtrnáctiletá dívka, jejímž jediným kamarádem je mladší a poněkud dětinský chlapec Frederik. I toto přátelství je však ohroženo v okamžiku, kdy se Belinda snaží vyrovnat s neopětovanou láskou k trenérovi svého házenkářského týmu: Nielsovi. Film Belinda Beautiful pojednává o hledání vlastní sexuality, identity a přátelství ve zranitelném věku na pomezí dětství a dospělosti. Snímek vykreslující mimo jiné i lehce ponurou atmosféru dánského maloměsta byl oceněn na filmovém festivalu v Krakově.

No jistě! (Nema hvað…, Island, 2019, Gunnur Martinsdóttir Schlüter, 10 min)

Ženě, která si vychutnává příjemný, i když nepříliš pestrý podzim života, najednou připadá, že světu kolem sebe přestává rozumět. Rozhodne se proto vzít věci do vlastních rukou.

Původ lidstva (Menneskets opprinnelse, Norsko, 2019, Pjotr Sapegin, 14 min) / ČSFD

Planeta Země je naším domovem, přesto jsme neklidní a neustále přemýšlíme: Kde jsme se tady vzali? Odkud pocházíme? Možná jsme na náš původní svět zapomněli a on se nám v drobných záblescích připomene. Je hranatá planeta, odkud nás kdysi vyhnaly nebezpečné stvůry s klepety, skutečnost, nebo jen sen? Působivý animovaný film od režiséra kraťasu Poslední norský troll získal cenu diváků na filmovém festivalu ve Fredrikstadu.

Super Comfort (Finsko, 2018, Kirsikka Saari, 15 min) / ČSFD

Padesátnice Taina dělá, co může, aby se svým blízkým zavděčila. Manžel se však raději věnuje vlastním zálibám a s dospělým synem a jeho přítelkyní Taina nenalézá společnou řeč. Humorný, leč zároveň hořký snímek popisuje rodinný víkend, který rozhodně neprobíhá podle Taininých představ. Může jí takový víkend přinést i něco pozitivního? Snímek získal zvláštní ocenění poroty na Helsinském mezinárodním filmovém festivalu.

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Švédska, Velvyslanectvím Norska, Velvyslanectvím Dánska, Švédským filmovým institutem, Švédským institutem, Norským filmovým institutem a Dánským filmovým institutem v rámci festivalu Nordfest 2022.