Movie Barf Monday: Letní světlo, a pak přijde noc

Přijďte se zchladit do kina! Edison Filmhub zve na promítání islandského snímku Letní světlo, a pak přijde noc. Po projekci následuje beseda, na kterou se online připojí spisovatel Jón Kalman Stefánsson, autor knižní předlohy.

LETNÍ SVĚTLO, A PAK PŘIJDE NOC (Sumarljós og svo kemur nóttin, Island, 2022, 111 min, režie a scénář: Elfar Adalsteins)

Silné a hravé mistrovské dílo, které zkoumá sny a touhy obyčejných lidí na venkovském městě a otevírá otázky o životě, smrti a lásce.

Islandský oceňovaný režisér Elfar Adalsteins natočil drama o řídce osídlené vesnici na Islandu, kde všichni obyvatelé žijí daleko od sebe. Právě toto geografické zasazení je náležité pro tento svérázný a hřejivý soubor postav, vypovídající o tom, jak jsme si jako lidé podobní a zároveň odlišní. Příběh o vztazích, strastích a radostech, propletených v příbězích vesničanů. Natočeno podle stejnojmenné knihy slavného islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona.

„Narodil jsem se a vyrůstal v malé rybářské vesnici na východním pobřeží Islandu, takže jsem měl pocit, že tu jedinečnou galerii postav osobně znám. Úžasný svět příběhu jako by sám v mojí hlavě ožíval — věděl jsem, že se musím pokusit na mistrovsky napsaný román Jóna Kalmana Stefánssona získat práva,“ řekl o knize režisér filmu.

Promítání je součástí cyklu Movie Barf Monday, English Friendly kurátorských večerů pod taktovkou australského expata a filmového kritika Ryana Keating Lamberta, který každé pondělí zahraničnímu publiku představuje filmy nejrůznějších žánrů i zemí původu.

Informace o vstupenkách naleznete na stránkách kina, více informací případně i na Facebooku.

Úvodní obrázek – zdroj: Edison Filmhub