Romsdalseggen je podle mnohých jedním z nejkrásnějších treků v Norsku, ba i na světě. Tato asi desetikilometrová túra vede malebnou krajinou, kde se nad hlubokými fjordy a údolím řeky Rauma tyčí až 1800metrové horské vrcholky a strmé skalní stěny. Spojte Romsdalseggen s vyhlídkou z proslulé Trolí stezky (Trollstigen), plavbou po Geirangerském fjordu a/nebo návštěvou měst Ålesund či Molde.
Časový rozsah: 5 až 8 hodin
Délka: 10,5 km (lze zkrátit lanovkou)
Nejnižší bod: 0 m. n. m. (Åndalsnes)
Nejvyšší bod: 1216 m. n. m. (Mjølvafjellet)
Sezóna: cca. polovina června až polovina září
Trek začíná v osadě zvané Venjesdalssetra (400 m. n. m.). Pokud vás sem nemá kdo odvézt (silnice k tamnímu parkovišti je zpoplatněná a počet parkovacích míst omezen), nejlepší je využít z nedalekého městečka Åndalsnes autobusovou přepravu. Autobus jezdí v sezóně každý den dopoledne, počet spojů se odvíjí od měsíce a dne v týdnu. Hlavní zastávka se nachází na autobusovém nádraží před budovou Norsk Tindesenter. Dvacet minut jízdy vás sice vyjde na 250 NOK / os. (více osob naráz má slevu), ale jedná se o nejefektivnější způsob, jak trek absolvovat. Jízdenku stačí koupit den předem přes internet.
Co si nezapomenout vzít s sebou?
sportovní oblečení, zejména pevnou obuv, velkou láhev na vodu, opalovací krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy, pláštěnku, powerbanku pro dobití mobilního telefonu, svačinu
První část treku, necelé dva kilometry, cesta stoupá po kamenných stupních svěže zelenou, řídce zalesněnou krajinou. Po svahu zurčí potok, který se v jednom místě sbíhá v hlučný vodopád. Cesta je díky Norskému turistickému svazu (DNT) dobře značená – jasně červeným písmenem T, puntíky a ukazateli. Kromě rozcestníků se z ukazatelů dozvídáme také počet kilometrů, který už jsme ušli a který náš ještě čeká. V závěru této etapy se nám navíc dostane varování, že máme na dlouhou dobu poslední šanci nabrat si pitnou vodu. Další ani ne kilometrový úsek vede skoro po rovině, převýšení je minimální. Končí rozcestím, kde je třeba se rozhodnout mezi nefalšovaným trekem Romsdalseggen (vlevo) a jeho „rodinnou“ variantou (vpravo).
Vydáváme se vlevo a vzápětí přichází z hlediska fyzické kondice nejnáročnější úsek celého treku: 1,2 kilometru do kopce po skalách a kamenech. Tady si cestu vzhůru hledá tak trochu každý sám. Úchvatný výhled, který se ale nahoře na hřebeni člověku naskytne, za námahu stojí. Pod majestátní Trolí stěnou (Trollveggen) se vine řeka Rauma, podle níž dostal název nejen sám hřeben, ale i celé údolí (Romsdalen). Na druhé straně lze za dobré viditelnosti spatřit strmé štíty národních parků Dovrefjell-Sunndalsfjella a Reinheimen. Ukazatel nás upozorňuje na možnou odbočku na nejvyšší vrchol hřebene Blånebba (1320 m. n. m.), jehož zdolání by představovalo zhruba hodinu navíc, vzhledem k množství sněhu se na něj ale nevydávají ani Norové. A tak pokračujeme dál k nejvyššímu bodu treku Mjølvafjellet (1216 m. n. m.).
V tuto chvíli si myslíme, že to nejhorší máme vzhledem k příkrému stoupání za sebou. Místo poklidné procházky po hřebeni nás ovšem čeká občasné lezení po skalách pomocí řetězů. A co hůř, později se hřeben notně zužuje a zejména úsek zvaný Halsaskaret nepotěší nikoho, kdo má strach z výšek. Pokud podobně exponovaná místa nemáte rádi, zvažte, zda trek vůbec absolvovat. Ani pozvolné klesání není vzhledem ke kamenité cestě a občasným sněhovým polím, na kterých to podkluzuje, úplně snadné. Pokud to však nebude váš první trek v Norsku, měli byste mít poměrně přesnou představu, do čeho jdete.
Jakmile překonáte všechna zúžená místa a skály opatřené řetězy, trasa se umoudří a poslední zhruba dva kilometry ke kopci Nesaksla (715 m. n. m.) uběhnou poměrně rychle. Cestou narazíte na několik půvabných jezírek a před sebou sledujete přiblížující se fjord i městečko Åndalsnes. Na Nesaksle se nachází panoramatická restaurace a horní stanice lanovky Romsdalgondolen. Tady je třeba se rozhodnout – zda šetřit kolena a do Åndalsnesu sjet kabinovou lanovkou (360 NOK / os. / jednosměrná), nebo zda raději šetřit peněženku a překonat zbývající 700metrové převýšení po svých. Výhodou druhé možnosti je vyhlídka Rampestreken, oblíbený výletní bod těch, co si samotný Romsdalseggen nechají ujít.
Shrnutí na závěr:
Vyražte na trek ve směru z Venjesdalssetry do Åndalsnesu. Nechoďte ho mimo sezónu. Pokud ho chcete jít v červnu, ověřte si, jestli je trasa pro danou sezónu už otevřena a jestli už jezdí autobusy. Sledujte předpověď pro Romsdalseggen a mějte na paměti, že počasí se v norských horách může rychle změnit. Pokud má pršet, sněžit nebo foukat silný vítr, túru odložte. Na túře je zázemí (úkryt, WC) pouze na jejím začátku, konci a na kopci Nesaksla. Trek svým vlastním tempem zvládne i ten, kdo má alespoň průměrnou fyzičku, jen je třeba nepodcenit počasí a vybavení. Pes musí být na vodítku, není povoleno rozdělávat oheň, odpadky si odneste s sebou. V případě nouze volejte 112.
God tur!
Autorka textu a fotografií: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům