Kdo se bojí Ibsena? Severský divadelní večer s Nepřítelem lidu online

Skandinávský dům a  Divadlo na Vinohradech v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou online akci k představení Nepřítel lidu. S dílem norského dramatika Henrika Ibsena a okolnostmi vzniku jeho stále aktuální hry, která v době svého uvedení mátla diváky i kritiku, vás formou lektorského úvodu seznámí teatroložka Karolína Stehlíková.

Přestože jsou divadla zavřená, můžete s námi strávit další Severský divadelní večer, tentokrát v online podobě. Ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech, které hraje i v karanténě, jsme pro vás připravili akci s inscenací Nepřítel lidu v režii Juraje Deáka s vynikajícím Igorem Barešem v hlavní roli, která měla premiéru v roce 2016 a která vám doma naladí divadelní atmosféru.

Divadlo bude záznam inscenace vysílat ve středu 22. dubna ve 20 hodin (video bude dostupné od 20 do 24 hodin), záznam pak bude možné zhlédnout ještě jednou, a to následující den ve 14 hodin.

Odkaz na video a více informací o programu Hrajeme i v karanténě naleznete na stránkách divadla.

Obsazení, inscenační tým a další informace o představení

Video s lektorským úvodem Karolíny Stehlíkové můžete zhlédnout ZDE. Dostupné bude do půlnoci 23. 4. 2020. Na naší facebookové stránce máte pod videem na zdi či v události možnost položit k úvodu či představení dotazy.

Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?

Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.

Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2-4x ročně.

Projekt Severské divadelní večery probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.