Kdo je tady (anti)hrdina? Beseda s Alexandrou Salmelou

Jak média formují náš náhled na svět?
Kde leží hranice mezi ochranou a propagandou?
Jak najít smysl v roztříštěnosti?
A na co vlastně potřebujeme hrdiny?

Online literární debata přivítá finsko-slovenskou spisovatelku Alexandru Salmelu a Michala Švece, překladatele autorčina zatím posledního česky vydaného románu Antihrdina. V něm se střetávají dvě diametrálně odlišná společenská zřízení: ekoteroristická diktatura a do absurdna dovedený kapitalismus. Společná je jim však manipulace obyvatelstvem, a to i skrze média.

Román Antihrdina (Větrné mlýny, 2019) je odvážným formálním i myšlenkovým experimentem, který nás nutí zamyslet se nad tím, kam naše společnost směřuje – a jestli tam náhodou už nedospěla.

Moderuje Jan-Marek Šík.
Česky a slovensky.

Záznam debaty:

Náhled knihy:

Alexandra Salmela

Slovensky a finsky píšící spisovatelka, narozena 1980 v Bratislavě, na Vysokej škole múzických umení vystudovala dramaturgii, na Karlově univerzitě v Praze finštinu a finskou literaturu, žije ve finském městě Tampere. Románovou prvotinu 27 aneb Smrt vás proslaví napsala ve finštině a kniha byla v roce 2010 vyhlášena za Nejlepší finský debut. Následoval Antihrdina, rozsáhlá futuristicky laděná románová freska, za niž byla autorka nominována na prestižní slovenskou cenu Anasoft litera. Alexandra Salmela je též autorkou mnoha básní, divadelních her a několika knih pro děti: Mimi a Líza, Žirafia mama a iné príšery, Princezná opica, Lodníci na Mississippi a Severnejšie ako na sever.

Michal Švec

Narozen 1984, vystudoval finštinu a klasickou archeologii na FF UK. Překládá finskou prózu, poezii, literaturu pro děti, filmy i seriály, příležitostně přednáší o finské literatuře a kultuře. Působí také jako předseda Skandinávského domu a ve výboru spolku Překladatelé Severu. Kromě toho se živí jako lektor finštiny a turistický průvodce. V roce 2017 obdržel za překlad Dopisu pro mou ženu Penttiho Saarikoskiho Prémii Tomáše Hrácha. V témže roce mu byl finským prezidentem udělen Řád finského lva ve třídě rytíř za výjimečné zásluhy o šíření povědomí o finské kultuře.

Akce se koná v rámci festivalu Dny Severu 2020, který pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.

Foto autorky: Heini Lehväslaiho, teos.fi