Jarní tipy na severské knihy

Čtenářská výzva skončila, ale my bychom vám přesto jednou za čtvrt roku rádi doporučovali dobré severské tituly. Jaro je tady a my vám přinášíme tipy na knihy, se kterými můžete vyrazit na výlet do přírody anebo si jimi krátit čas při čekání na veletrh Svět knihy a další zajímavé literární akce. Potěší nás, pokud s námi i nadále budete na sociálních sítích sdílet své čtenářské zážitky opatřené hashtagem #readnordic.

Astrid Lindgrenová: Válečné deníky 1939-1945

Deníky Astrid Lindgrenové se ve Švédsku okamžitě staly senzací. Text překypuje hlubokým smutkem i strachem, zároveň však slavnou spisovatelku dětských knih představuje jako přesvědčenou humanistku, která si odvážně, s humorem a láskou stojí za svými názory. Skandinávský dům připomene na sklonku jara její letošní 110. výročí narození Týdnem Astrid Lindgrenové.

Jón Kalman Stefánsson: Lidské srdce

V posledním díle volné románové trilogie Jóna Kalmana Stefánssona se i nadále setkáváme s postavami rybářské obce přelomu století nacházející se ve fjordu poblíž severního polárního kruhu. Její obyvatelé se každý po svém rvou se životem za věčného střídání běsnících živlů, nelítostné zimy, bouřek a vánic. Drsné okolní prostředí vytváří nepřekročitelné překážky, omezuje lidskou mysl, zužuje obzory a zplošťuje dimenze.

Alen Mešković: Ukulele jam

Ukulele Jam vypráví o zdánlivé všednodennosti v dobách válečného konfliktu, o snaze přežít a žít v krutých letech extrémního nacionalismu. V uprchlickém táboře se hlavní hrdina Miki setkává s lidmi s nejrůznějšími příběhy, utečenci, ale i vojáky na dovolené. Pláže v létě zaplňují turisté, kteří si přijeli užít sluníčko a moře, ačkoli se za kopci krutě válčí. Dánský spisovatel Alen Mešković bude hostem veletrhu Svět knihy 2017.

Bobbie Peers: Zloděj luridia

William Wenton si uvědomuje, že není jako všichni ostatní. Nikdo mu nikdy neprozradil, proč jeho rodina používá krycí jméno. A proč je tak neuvěřitelně dobrý v luštění šifer. A proč jeho dědeček před osmi lety beze stopy zmizel v londýnském metru. Když teď vyluští Nemožnost, nejsložitější šifru na světě, rodiče ho pošlou do londýnského Centra posthumánního výzkumu a jeho život nabere nový a nečekaný směr.

Kati Hiekkapelto: Kolibřík

Má maďarské kořeny a narodila se v bývalé Jugoslávii. Někdejší uprchlice Anna Fekete se po delší době vrací do severofinského přímořského městečka, ve kterém od devíti let vyrůstala, a nastupuje k policii jako vyšetřovatelka. Ačkoli se v nové vlasti už zcela integrovala, ve svém nitru se stále cítí jako cizinka. Jeden z jejích kolegů se navíc netají svou xenofobií.

Ingvar Ambjørnsen: Elling. Pokrevní bratři (audiokniha)

Elling a Kjell Bjarne jsou pokrevní bratři. Stali se jimi, když spolu začali bydlet, když si zvládli koupit koťata, když zachránili těhotnou Reidun Nordslettenovou a když po narození holčičky poprvé zažili kocovinu… Citlivý Elling a hromotluk Kjell Bjarne jsou zkrátka jiní. Kde jsou ale vlastně hranice normálnosti? Jaké je to být jiný?

Přejeme slunečné jaro plné skvělých severských knih!
Tým #ReadNordic

Partnerem knižních tipů je knihkupectví Martinus.cz.

Martinus