Inger Hagerup

12. dubna 1905 se v západonorském Bergenu narodila jedna z nejvýznamnějších spisovatelek a básnířek 20. století v Norsku Inger Hagerupová. Kromě básní psala i prozaické texty, rozhlasové hry a věnovala se překladu.

Rozená Inger Johanne Halsørová studovala nějakou dobu filologii a později se vdala za Anderse Hagerupa, který také pocházel ze západního Norska, přesněji z kraje Sogn og Fjordane. Spolu vychovali dva syny, z nichž oba svou kariéru věnovali spisovatelské dráze.

Autorka, která debutovala sbírkou básní Jeg gikk meg vill i skogene (Zabloudila jsem v lesích) z roku 1939, se proslavila svými protifašistickými a protiválečnými texty. Z nich je patrně neznámější báseň Aust-Vågøy. Mars 1941, která byla tvrdou kritikou vyvraždění západonorské vesničky Vågøy v březnu 1941, což měly na svědomí německé okupační síly. Tato báseň se vyznačuje velmi rytmickým jazykem a užívá opakování, čímž dosahuje velmi působivého účinku. Autorka sama byla ateistka a socialistka a údajně se označovala za komunistku. Za druhé světové války prchla s rodinou do Švédska, pak se ale vrátila do Norska. Mezi její další slavná díla patří texty pro děti, kupříkladu Lille Persille z roku 1961 nebo vlastní autobiografie.

Inger Hagerupová zemřela 9. února 1985.

 

Obrázek – zdroj: img.nrk.no