12. 4. – Otevření Opery v Oslu

Slavnostní otevření Opery v Oslu se konalo 12. dubna 2008. Přímý přenos vysílala norská státní televize NRK1. Mezi významné osobnosti, které se otevření zúčastnily, patří norský král Harald, královna Sonja, premiér Jens Stoltenberg, finská prezidentka Tarja Halonenová, dánská královna Margrethe II. a německá kancléřka Angela Merkelová.

Budova byla navržena architektonickou firmou Snøhetta AS (architekt Tarald Lundevall), která vyhrála architektonickou soutěž v roce 2000. Budova získala mnohá ocenění.

Rozhodnutí o zahájení stavby bylo přijato 15. června 1999. Základní kámen byl položen o téměř čtyři roky později, 17. února 2003. Stavba stála 4,3 miliardy norských korun (původní rozpočet z roku 1999, který musel být v roce 2003 pozměněn, počítal s 3,3 miliardami norských korun). Stoprocentním vlastníkem budovy je norský stát. V budově sídlí norská opera a balet, kromě toho je stavba také oblíbenou turistickou atrakcí. K prvnímu výročí otevření Opery v dubnu 2009 prošlo jejími interiéry 1,3 milionu návštěvníků, což z ní činí turisticky nejnavštěvovanější objekt v Oslu.

V Opeře se nacházejí tři sály, v nichž se pořádají operní a baletní představení a koncerty: Hlavní scéna má 1364 míst, Scéna 2 nabízí místa pro 400 diváků a do Zkušebny se vejde 200 návštěvníků. Kromě toho se koncerty pořádají také ve foyer a na střeše budovy, která je díky konstrukci bez omezení přístupná i turistům. Rozloha Opery je 49 000 m2. V budově se nachází celkem na 1 100 místností.

V Hlavním sále se nachází největší lustr v Norsku. Na výrobě spolupracovala firma Snøhetta se sklárnou v Hadelandu (Hadeland Glassverk). Lustr váží 8,5 tuny, je zdoben 5 800 ručně vyrobenými křišťály a má průměr 7 metrů. Světlo z něj dodává asi 8 000 LED diod. Hlavní opona byla vyrobena v Německu. Je vysoká 11 metrů, široká 23 metrů a váží 500 kilogramů. Za pozornost stojí také sedadla. Jsou v nich zabudovány monitory, které umožňují sledovat libreto nejen v originální řeči představení, ale také v norštině a angličtině.

Norská opera a balet od roku 1957 do roku 2008 sídlila v Lidovém divadle (Folketeateret) na náměstí Youngstorget. Nová budova opery a baletu leží na krásném místě nedaleko centra Osla, v zálivu Oslofjordu zvaném Bjørvika. Díky tomu je z několika stran přímo obklopena mořem. Tvarem, bílou barvou (z vnějšku je pokryta italským mramorem a bílou žulou) a umístěním na moři má stavba připomínat ledovec, který se vynořuje z vody. Oficiální adresa budovy je Kirsten Flagstads plass 1 (Náměstí Kirsten Flagstad 1) – podle historicky první ředitelky opery.

O stavbě budovy jen pro operu a balet v Oslu se uvažovalo dlouho. V roce 1989 dostaly plány konkrétnější obrysy. Byla zahájena rozsáhlá debata napříč společností o tom, kde by budova měla stát a jestli je vůbec nutné ji mít. Kritikům vadily především vysoké náklady spojené s výstavbou a také jim připadalo zbytečné, aby opera a balet měly své vlastní prostory, když Norové nepatří mezi národy, pro které jsou operní a baletní představení naprosto nepostradatelnou součástí jejich života. Tyto debaty neutichly ani po zahájení výstavby a dokonce ani po slavnostním otevření Opery.

Opera v Oslu a spolu s ní opera v dánské Kodani (otevřena roku 2005) a koncertní dům Harpa v Reykjavíku na Islandu (otevřen v roce 2011) jsou třemi kulturními stánky na Severu, které v posledních letech dostaly zbrusu nové sídlo.

 

Autorky článku: Katarína Kukurová a Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: operaen.no