Harald Conrad Stilling

Dánský architekt Harald Conrad Stilling (1815–1891) se sice po konfirmaci vyučil zedníkem, ale už několik let poté se stal žákem u slavného architekta německého původu G. F. Hetsche na dánské akademii umění (Kunstakademiet). Později se stal asistentem na Hetschově soukromé umělecké škole a řemesla zcela zanechal.

Právě díky svému učiteli se ještě jako mladý a nezkušený architekt dostal ke spolupráci s vlivným kosmopolitním podnikatelem Georgem Carstensenem, zakladatelem kodaňského zábavního parku Tivoli. Ten Stillinga nechal navrhnout první budovy zábavního parku. Stilling Tivoli vybavil klasickými pavilóny a zábavními atrakcemi, které umístil do romantické zahrady s altánky, voliérami a s čínskými dekoracemi. O rok později navrhl opět pro Carstensena Casino (1845–1847, strženo 1960), které sloužilo jako zimní Tivoli a které bylo považováno za jeden z nejkrásnějších příkladů dánského klasicismu. Roku 1849 cestoval po Itálii, Francii, Německu, Belgii, Holandsku, Anglii, Řecku, Egyptě a Turecku a do Kodaně se vrátil teprve až po šesti letech. Právě ze svých cest po Egyptě a Turecku si přivezl inspiraci pro stavbu orientálního trhu v Tivoli (na obrázku, stržen 1908).

Stilling je mimo jiné známý jako architekt prvního kodaňského nádraží (dnes hlavní nádraží), původní Thorovy haly na kodaňské Vesterbrogade, Hippodromu (dnes pod názvem divadlo Folketeatret), židovské školy Carolineskolen a mnoha různých vilek.

 

Autorka článku: Antonie Dědečková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: dac.dk