Film: Tulákův valčík

Píše se druhá polovina 19. století, Finské velkoknížectví stále přináleží k Rusku. Mladý finský baron Arnold žije v Petrohradě a tajně se schází s místní šlechtičnou. Poté co zvítězí v souboji nad ruským knížetem, je před pronásledováním nucen utéct do rodného Finska. Svou pravou identitu skrývá nejprve jako cirkusový zpěvák, poté kočuje s cikány a nakonec se rozhodne smířit s osudem tuláka. Dokud na jednom panství nepotká překrásnou, i když trochu nafoukanou šlechtickou dcerku Helenu. Okouzlí i ji písnička Tulákův valčík, kterou Arnold dokáže tak líbezně zazpívat a zlomit přitom nejedno dívčí srdce?

Dobrodružná komická romance natočená podle scénáře spisovatele Miky Waltariho je jednou z ozdob zlatého fondu finské kinematografie a druhým nejnavštěvovanějším finským snímkem všech dob (v počtu diváků v kinech jej překonal jen Neznámý voják z roku 1955). V hlavních rolích exceluje nejpopulárnější herecká dvojice své doby, Tauno Palo a Ansa Ikonenová, a celý snímek je protkán celou řadou nesmrtelných melodií. Je také pozoruhodnou sondou do dobových subkultur jako potulný cirkus či společnost kočovných cikánů, které odrážejí zálibu autora scénáře Miky Waltariho v exotice, tolik známou z jeho pozdějších románů.

Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100.

TULÁKŮV VALČÍK (Kulkurin valssi)
1941, 93 minut

Režie: Toivo Särkkä
Scénář: Mika Waltari
Hudba: George de Godzinsky
Hrají: Tauno Palo, Ansa Ikonenová, Regina Linnanheimová

V originálním finském znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet krátký úvod, který zasadí film do kontextu finské kinematografie.

Vstupné: 120 Kč

Vstupenky k dispozici na www.evald.cz.

VIDEOUKÁZKA

FOTO


Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100 pořádané u příležitosti 100 let nezávislosti Finska. Přehlídka se koná ve spolupráci s komorním kinem Evald, distribuční společností Cinemart, Finským národním audiovizuálním institutem KAVI a Finským velvyslanectvím v Praze.

Obrázky – zdroj: elonet.fi, kavi.fi, wikimedia.org, leffatykki.com, iltalehti.fi