Film: Neznámý voják

Po prohrané zimní válce se Finsko roku 1941 připravuje na ofenzivu s cílem dobýt ztracená území. Začíná tzv. pokračovací válka. Starých hranic armáda rychle dosáhne a nastává dlouhé období zákopové poziční války, kterou ukončí až masivní útok sovětské armády v létě 1944. Válečné události jsou ve snímku, který je téměř doslovným přepisem populárního stejnojmenného románu Väinöa Linny, nahlíženy očima členů jedné kulometné roty. Vojáci pocházejí z různých koutů Finska i různých společenských vrstev, a tak je kolektivní hrdina filmu velmi živoucím organizmem. Navzdory hrůzám, které se na bojištích odehrávají, a nezbytnému vlasteneckému patosu nechybí filmu notná dávka nadsázky a švejkovského humoru, který se ukazuje jako nejplatnější zbraň proti nesmyslnosti války.

V domácích kinech zhlédlo film 2,8 milionu diváků a snímek se tak stal nejnavštěvovanějším finským filmem všech dob. Od roku 2000 jej také každoročně na Den nezávislosti 6. prosince uvádí finská veřejnoprávní televize YLE a sledovanost se pohybuje od šesti set tisíc až po úctyhodný jeden milion diváků. Ve své době zaujal film i domácí kritiky, kteří mu přisoudili sošky Jussi za nejlepší režii, scénář, produkci, mužskou hlavní roli (Å. Lindman, V. Sinisalo) a speciální cenu za střih. O třicet let později natočil svou, o poznání syrovější verzi Neznámého vojáka (1985) Rauni Mollberg a letos se celé Finsko těší na nejnovější adaptaci Linnova románu, jejíž režie se ujal Aku Louhimies.

Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100.

NEZNÁMÝ VOJÁK (Tuntematon sotilas)
1955, 181 minut

Režie: Edvin Laine
Románová předloha: Väinö Linna
Scénář: Juha Nevalainen
Hrají: Kosti Klemelä, Heikki Savolainen, Reino Tolvanen, Veikko Sinisalo, Åke Lindman, Pentti Siimes, Tauno Palo

V originálním finském znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet krátký úvod, který zasadí film do kontextu finské kinematografie.

Vstupné: 120 Kč

Vstupenky k dispozici na www.evald.cz.

VIDEOUKÁZKA

FOTO


Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100 pořádané u příležitosti 100 let nezávislosti Finska. Přehlídka se koná ve spolupráci s komorním kinem Evald, distribuční společností Cinemart, Finským národním audiovizuálním institutem KAVI a Finským velvyslanectvím v Praze.

Obrázky – zdroj: leffatykki.com, rarefilm.net, elokuvapolku.kavi.fi, iltalehti.fi