Festival SCANDI 2021

Sedmý ročník přehlídky současného severského filmu SCANDI se uskuteční online. Uvede několik strhujících, divácky atraktivních filmů dotýkajících se virálních témat, která se stávají určujícími trendy mladé generace nejen na sociálních sítích.

SCANDI se ve virtuálním kinosále na Edisonline.cz bez ohledu na aktuální situaci objeví 25.–31. 1. 2021 jako plnohodnotný festival.

Hlavním filmem letošního ročníku je bezesporu očekávaná Greta. Tento dokument nahlíží na život mladé aktivistky Grety Thunbergové, která se nebála a nebojí bojovat za budoucnost našeho klimatu. Využívá působivé, dosud nezveřejněné záběry. Téma letošního ročníku a myšlenky celého SCANDI se odráží také ve vizuálu grafika Michala Sukupa. Roztříštěnost portrétu Grety představuje názorovou diverzitu, kterou tato mladá dívka vzbuzuje v celém světě. Fragmenty mohou evokovat světadíly nebo plovoucí kry ledovce a v neposlední řadě také různorodost uvedených filmů. Pozornému oku neunikne podoba se švédskou vlajkou díky modro-žlutému tónu.

Festival uvede také hned dva snímky dánského režiséra Thomase Vinterberga, který je českým divákům dobře znám. Dočkáme se do nebes vynášené novinky jménem Chlast (Druk) s Madsem Mikkelsenem, miláčkem současné dánské kinematografie, v hlavní roli. Tento film doplní dnes už takřka kultovní snímek Rodinná oslava (Festen) s Ulrichem Thomsenem (Adamova jablka, Zabijáci z maloměsta, Komuna).

Program viz http://scandi.filmeurope.eu/