„Lidi žijou, jako by všechno mělo pokračovat donekonečna. A žili tak vždycky.“
U příležitosti českého vydání románu Vysněná smrt pořádá Skandinávský dům a Čítárna HYB4 literární večer věnovaný velikánce finské literatury Leeně Krohn.
Překladatelka Vysněné smrti Ema C. Stašová spolu s moderátorkou Jitkou Hanušovou prozradí zajímavosti z překladatelského pohledu a nabídnou různé způsoby čtení tohoto ambiciózního satiricko-dystopického románu. Během večera zazní písně, které v textu hrají důležitou roli, a literární ukázky v podání herečky Marie Jansové.
Akce se koná 27. dubna 2022 od 19:00 v Čítárně kavárny Hlína v Kampusu Hybernská.
Vstupné dobrovolné.
Věčný život, nebo designová smrt na míru?
V románu Vysněná smrt se setkáváme s nespavostí trpící anestezioložkou Lucií. Ta pracuje v ústavu Vysněná smrt a v takzvané Mrazírně. První instituce nabízí zajištěným lidem „gurmánskou smrt“, kdežto klienti Mrazírny si nechávají zmrazit těla s vidinou, že věda jednou najde lék na nevyléčitelné nemoci i smrtelnost. Odtažitá lékařka se setkává s řadou zvláštních případů od problémových outsiderů a psychicky nemocných přes provinilce až po nešťastníky, které zkrátka zklamal svět. Všímá si také podivných událostí ve městě: plíživé pandemie smrtelné choroby i zvláštního přírodního úkazu, kterému lidé říkají digičmelák.
Text hledá odpověď na otázku, jak se vyrovnat s absurditou života i nenaplněnými sny, jak si uchovat zdravý nadhled ve světě přehlceném reklamou a nespravedlností, jak stárnout, ať už je vám pětadvacet, padesát, nebo sto let.
💡Recenzi naší kolegyně Terezy Čechové si můžete přečíst zde.
O autorce
Leena Krohn (nar. 1947 v Helsinkách) je jednou z nejvýznamnějších osobností současné finské literatury. Očima svých často podivínských či v podivném světě žijících hrdinů zkoumá mnohovrstevnaté metafyzické otázky. Ve svém díle se zabývá vztahem člověka k sobě samému, hranicemi mezi snem a skutečností, blízká jsou jí také témata etiky či ekologie. Žánrově se pohybuje mezi postmodernou, dystopií a magickým realismem zvaným též finské podivno. Její knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a získaly řadu cen, včetně finské státní ceny za literaturu a prestižního literárního ocenění Finlandia. K autorčiným nejznámějším románům patří Tainaron (1985), Durman (2001, česky 2004) či Hotel Sapiens (2013). První jmenovaný byl v roce 2005, poté co vyšel v anglickém překladu, navržen na ocenění World Fantasy Award. Na tutéž cenu byla Krohn podruhé nominována v roce 2016, kdy byla vydána osmisetstránková anglickojazyčná antologie její literární tvorby Collected Fiction (2015).
Akce se koná v rámci projektu Severská literatura v srdci Evropy 2022 podpořeném Magistrátem hl. m. Prahy a Ministerstvem kultury ČR.