Den s mumínky – Praha

Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze, Finským a Švédským velvyslanectvím v Praze a nakladatelstvími Argo a Albatros pořádá u příležitosti 100. výročí narození finsko-švédské spisovatelky Tove Janssonové (1914‒2001) Den s mumínky.

Oslavy tohoto výročí probíhají letos po celém světě s cílem připomenout výjimečnou literární osobnost, autorku oblíbených příběhů z Muminího údolí. Knihy o skřítcích muminech a jejích přátelích u nás vycházejí už od 70. let a těší se stálé přízni dětí i dospělých. Akce se 19. 6. uskuteční také v Brně.

Program Dne s mumínky bude rozdělen do dvou částí:

15:00–17:30 Hravé odpoledne s mumínky
Zábavné a kreativní odpoledne bude určeno dětem, rodiče jsou ale také vítáni, a nabídne celou řadu aktivit: čtení z knížek o mumíncích, volné kreslení, kreslení komiksů, malování muminích motivů na obličej, muminí kvíz… Během odpoledne budou také vyhlášeny výsledky soutěže Muminí údolí a předány ceny výhercům (změna – soutěž byla prodloužena do 31. 8. 2014).

18:00–20:00 Večer s Tove Janssonovou
Večerní program se zaměřuje na dospělé publikum. Hlavním bodem bude promítání nového finského dokumentu Mumínek miliardářem (Kuinka muumeista tuli miljardibisnes, 52 min), který poodhaluje pozadí mezinárodního úspěchu postaviček, které stvořila Tove Janssonová. Průlom započal v 50. letech, kdy ilustrace objevily jedny anglické noviny a začaly vydávat komiks na pokračování. Stripy brzy četlo na 22 milionů britských čtenářů. Jak ale vše začalo a jaké pocity Tove Janssonová zažívala, když její dílo najednou žilo vlastním životem?

Promítání dokumentu bude předcházet krátká přednáška o životě a tvorbě Tove Janssonové. Podíváme se také na místa ve Finsku spojená s jejím životem (ostrůvek Klovaharun) a s mumínky (zábavní park v Naantali, muzeum v Tampere).

Vstup volný.

 Pořádá:
Za podpory:
Partneři:
 
Obrázky – zdroj: wikimedia.org, www.finno.no