Festival Lars Norén: 70

Lars Norén, nejúspěšnější, nejuznávanější a zároveň nejkontroverznější švédský dramatik druhé poloviny 20. století, oslaví letos v květnu 70 let. Držitel Severské ceny Švédské akademie („malá Nobelovka“) za rok 2003 je považovaný za pokračovatele strindbergovské a bergmanovské tradice švédského divadla, sám přitom často přitahuje nejrůznější skandály a průšvihy. U nás je Norén téměř neznámý a na jevištích neuváděný. Na svém kontě má přes 80 divadelních a televizních her, mnoho z nich se dočkalo inscenování téměř po celém světě.

Divadlo NaHraně připravuje spolu s Divadlem LETÍ, Velvyslanectvím Švédska v Praze, Skandinávským domem a Divadlem Kampa u příležitosti 70. narozenin nejvýznamnějšího současného švédského dramatika sérii scénických čtení, filmových projekcí a přednášek.

PROGRAM:

5. 5. 18:00 České centrum Praha: Slavnostní zahájení přehlídky – promítání filmu Detaily
6. 5. 20:00 Švandovo divadlo: Divadelní představení Lars Norén: O lásce
7. 5. 17:30 Divadlo Kampa: Přednáška Lars Norén – Od Šeříků po Deníky
7. 5. 20:00 Divadlo Kampa: Divadelní představení Lars Norén: Chlad

5. 5. 2014 18:00, České centrum Praha (Rytířská 31, Praha)
Slavnostní zahájení přehlídky
FILM ¦ Detaily ¦ Detaljer
Milostné i pracovní vztahy čtyř lidí se v průbehu deseti let proplétají a zase míjejí, aby nakonec všichni čtyři skončili ve stejném osamění jako na začátku.
Film z roku 2003 vznikl na motivy stejnojmenné divadelní hry Larse Noréna a byl nominován na 1. cenu na festivalu v Moskvě (2004).

Režie: Kristian Petri
Scénář: Jonas Frykberg
Hrají: Michael Nyqvist, Jonas Karlsson, Valter Skarsgård, Gustaf Skarsgård, Leif Andrée, Pernilla August, Michalis Koutsogiannakis
Švédsko, 2003, 111 min., české titulky

Vstup volný.

6. 5. 2014 20:00, Studio Švandova divadla (Štefánikova 57, Praha)
DIVADLO ¦ O lásce ¦ Om kärlek
Šest lidí v současném Stockholmu. Dva rozpadající se vztahy, jeden vznikající… nebo dva? Tři? Rozpadají se všechny, nebo všechny teprve vznikají? Všichni se rozcházejí s životní láskou kvůli své životní lásce. Mistrně minimalistická fuga nejvýraznějšího současného švédského dramatika, kde se šest hlasů proplétá v jednoduchém jazyce každodenních dialogů. Scénické čtení je součástí cyklu 8@8 (spolupráce Divadla LETÍ a agentury DILIA).

Překlad: Martin Severýn
Režie: Zuzana Burianová
Dramaturgie: David Košťák

Vstupné: 80 Kč (rezervace vstupenek)

7. 5. 2014 17:30, Divadlo Kampa (Nosticova 2a, Praha)

PŘEDNÁŠKA ¦ Lars Norén: Od Šeříků po Deníky
Zbyněk Černík, překladatel většiny dosud do češtiny přeložených dramat Larse Noréna, představí kontroverzní postavu ve Švédsku milovaného i nenáviděného autora. Co se stalo po derniéře zájezdového představení, které Norén nazkoušel s vězni? Objevuje se mrtvé dítě v každé autorově hře? A kolik přátel mu zůstalo, když vydal 3 120 stran svých deníků?

Vstup volný.

7. 5. 2014 20:00, Divadlo Kampa (Nosticova 2a, Praha)
DIVADLO ¦ Chlad ¦ Kyla
Parta spolužáků. Tři útočníci, jedna oběť. Jak vzniká dynamika gangu? Jsou neonacistické myšlenky názory, nebo jenom nedostatečná jazyková výbava a neshopnost se vyjadřovat? A co když je v partě švédských rasistů jeden bývalý Jugoslávec? Norénova drsná komorní hra o zrodu násilí, nenávisti a tragicky stupňované hlouposti. Scénické čtení uvádí Divadlo NaHraně.

Režie: Petr Štindl
Hrají: Martin Severýn, Ondřej Novák, Pavel Kryl

Vstupné: 80 Kč (rezervace vstupenek)
Festival finančně podpořily Velvyslanectví Švédska v Praze, Švédská kulturní rada, Magistrát hlavního města Prahy a Ministerstvo kultury ČR. Promítací práva poskytla společnost Göta Film.

Foto © Lina Ikse