Debata: Role feminismu v severské kultuře

Skandinávský dům a Studentský klub Celetná srdečně zvou na debatu o roli feminismu v severské kultuře a literatuře.

Severské země se pravidelně umisťují na prvních místech statistik rovnosti pohlaví a feminismus patří mezi témata nejen politická, ale také společenská a samozřejmě kulturní – můžeme ale vůbec mluvit o něčem takovém jako feministická či ženská literatura? Jaká je současná pozice žen umělkyň na Severu – tvoří menšinu, anebo většinu? Jaký vliv mají na kvalitu života žen tolik diskutované kvóty či zavádění genderově neutrálních slov? Jak vychází ze srovnání se Skandinávií česká kultura aneb co dělají Seveřané jinak? A dočkáme se někdy i my ženy-prezidentky či premiérky?

O tom všem a mnohém dalším budeme diskutovat během debaty, která zahájí 6. ročník festivalu Dny Severu s aktuálním tématem Hlasy menšin.

Hosty debaty budou redaktorka týdeníku Respekt Silvie Lauder, ředitelka organizace Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková, politička a tajemnice Rady vlády pro rovnost žen a mužů Lucía Zachariášová a předseda Skandinávského domu, finštinář Michal Švec. Debatu uvede švédská velvyslankyně Annika Jagander, která přiblíží situaci žen ve švédské politice.

Moderuje nordistka Daniela Mrázová.

Debata proběhne v češtině.

Vstup volný.