Taky se rádi noříte do světa fantazie, napínavých dobrodružství, detektivních záhad a psychologických dramat? My ano, a proto jsme se rozhodli se s vámi podělit o knižní tituly, které rozhodně stojí za to si přečíst. A protože se blíží Velikonoce, nesmíme zapomenout na připomenutí norské tradice čtení detektivek, fenoménu s názvem påskekrim. V ostatních severských zemích se však tento zvyk příliš neuchytil, proto jsme se letos rozhodli, že vás ke čtení navnadíme něčím emotivnějším.
Nahlédněte do zákulisí naší brněnské pobočky a nechte si jejími pracovníky doporučit knihy, které by vám rozhodně neměly uniknout.
Lars Mytting – Šestnáct stromů na Sommě
Ponořte se do děje, který obsahuje trochu od každého, a dokonale tak uspokojí chutě i toho největšího knižního gurmána. V knize najdete špetku milostného příběhu, pár přísad válečné historie minulého století a hlavně spoustu Norska a Shetland s příchutí Francie. V příběhu zahaleném tajemstvím a napětím se vydáte s hlavním hrdinou na pouť za pátráním po rodinných předcích. Příběh protkaný dřevem a vším, co je s ním spojené. Dřevem bájným a nádherným, vzácným a takovým jako sama Skandinávie. Dřevem, které se stalo předmětem dědictví, ale nikdo neví, kde se právě nachází. Navíc si jej nárokují i ti, kteří na něj nemají žádné právo. Jaká je pravda o Edvardově původu?
Román oceněný Cenou knihkupců, nominovaný na Mezinárodní dublinskou literární cenu a přeložený do zhruba dvaceti jazyků.
Doporučuje Hanka
Přeložila Jarka Vrbová, vydalo nakladatelství Argo v roce 2022
Katja Kallio – Průsvitné srdce
Vzpomínáte si na literární večer, na kterém nás autorka poctila svou přítomností? Její svižný, čtivý román, který se nebojí vykreslit hlavní hrdinku jako chybujícího člověka, nás zaujal natolik, že jsme se rozhodli zahrnout ho i do našich dubnových knižních tipů. Toto netypické vykreslení hlavní postavy, která se ne vždy rozhoduje „morálně správně“, občas je sobecká, občas udělá špatné rozhodnutí, a to buď pod tlakem nepředstavitelných okolností, nebo občas jen proto, že jednoduše chce, čtenáři sice leze na nervy, ale zároveň je taky těžké nemít pro ni pochopení.
Příběh svobodné matky Beaty vracející se roku 1942 na poloostrov Hanko, z nějž byla i se svou rodinou dříve vyhnána, nastoluje otázku, zda láska dokáže vše překonat. Beata se setkává s válečným vězněm Ivanem a mezi oběma nešťastnými lidmi vzplane vášeň, která spaluje tím silněji, čím je jasnější, že v kruté realitě okolností nemůže dlouhodobě přežít. Tento bravurně napsaný román z pera úspěšné spisovatelky i autorky filmových scénářů je situovaný do období u nás nepříliš známé finské historie. Čtenář tak dostává příležitost zaplnit si některá bílá místa historické paměti skrze ryze lidský, intimní příběh.
Doporučuje Julie
Přeložila Martina Šímová, vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2023
Vigdis Hjorth – Je matka mrtvá
Někdy je nedůležitější to, co se ten den nestane
Intenzivní čtenářský zážitek o tom nejbližším, a často i nejnáročnějším vztahu zpracovaný s neobyčejným citem. Vigdis Hjorth používá k dokonalému vyvážení emočního stavu i ryze racionálních kroků hlavní postavy jazyk sice velmi úsporný, ale zároveň takový, který se naprosto přesně zařízne přímo tam, kde to nejvíc bolí.
Chvílemi čtete existenciální horor, který se během jednoho odstavce dokáže překlenout do zvláštního impresionistického snu uprostřed krajiny kolem města Oslo, a než se z něj stačíte probudit a vzpamatovat, stojíte uprostřed Ibsenovské tragédie. To vše navíc rámuje typická severská ironie a surový smysl pro humor. V momentě, kdy dočtete poslední stránku, máte chuť knihu znovu otevřít na začátku a vnořit se do jejího příběhu znovu a znovu – nad některými pasážemi se znovu zasmát, nad jinými si zase poplakat, některé věty si dokonce nalepit na ledničku či si je schovat, až vám příště zavolá vaše vlastní matka.
Doporučuje Bára
Přeložila Barbora Grečnerová, vydalo nakladatelství Argo v roce 2025
Emmi Itäranta – Dopisy měsíčního dne
Slyšeli jste už někdy o pojmu suomikumma, tedy finském podivnu? Že ne? Vstupte do jeho světa na stránkách nádherně napsané lyrické sci-fi odehrávající se napříč vesmíry, která zaujme hlavně milovníky pomalejší, kontemplativní prózy a filozofických otázek o budoucnosti, ekologii, duchovnu a nás samotných.
Tento román z budoucnosti je tvořený dopisy a deníkovými zápisky léčitelky Lumi, jejíž choť znenadání zmizí během služební cesty. Během pátrání po svojí životní lásce je však Lumi nucena popasovat se nejen s uvědoměním, že Sol před ní zřejmě něco skrývá, ale také s rozsahem vlastních schopností, které jí umožňují vydávat se na místa většině ostatních smrtelníků nepřístupná. A to z dobrých důvodů.
Doporučuje Julie
Přeložil Michal Švec, vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2024
Triinu Laan – Příhody kostlivce Johana
A na závěr něco odlehčeného, vhodného i pro mladší čtenáře a jejich rodiče. V tomto laskavém příběhu s prvky (černého) humoru ilustruje estonská autorka skutečnost, že i něco na první pohled tak děsivého jako smrt(ka) může být přijímáno s klidem.
Příběh o kostře Johanovi, která má už jeden život coby výuková pomůcka při hodinách biologie za sebou, si získal srdce dětí i dospělých. Popisuje totiž jeho nečekané soužití s novými majiteli po tom, co dostane šanci na druhý život. Takový, který se nám může zdát úplně obyčejný – totiž bydlet na venkově u babičky a dědečka, kde má za úkol třeba lekat nezvané hosty nebo vyhánět strašidla zpod postelí.
Doporučuje Marek
Přeložila Linda Dejdarová, vydalo nakladatelství Cesta domů v roce 2023
Tak co, už jste si vybrali, do čeho se příště ponoříte? A pokud vás z našich tipů nic nezaujalo, skočte si k nám do knihovny nebo si nějakou tu severskou literaturu pořiďte domů. A hlavně nezapomeňte sledovat náš Instagram, aby vám žádný kvalitní titul neunikl.