Skandinávský dům ve spolupráci s Klubem cestovatelů a CK Periscope srdečně zve na pátý ročník cestovatelských přednášek.
Už vám také chybí severská divočina? Pro milovníky hor a skandinávské pustiny, pro zimní nadšence, kteří netrpělivě vyhlíží sníh a pořádný mráz, i pro ty, jež si o dobrodružných cestách raději jen poslechnou nad hrnkem horkého čaje, máme tři zajímavé přednášky. Helena Křenková představí NP Sarek, nejstarší evropský národní park ležící ve Švédsku, a jeho kouzelnou krajinu. Táhne vás to ještě severněji? Máte příležitost podívat se, jaké je to putovat oblastí věčného ledu a sněhu. Významný český polárník a polární průvodce vás zavede na severní pól, na kterém stanul už osmnáctkrát. Třetí přednáškou se opět vrátíte na Skandinávský poloostrov, tentokrát do Norska. Michaela Středová vás provede mezi štíty nevyššího skandinávského pohoří jménem Jotunheimen.
Během akce proběhne losování o balíček islandských dobrot od Icelandic products, na místě bude také možné jejich zboží zakoupit či ochutnat.
Vstupné: 50 Kč/ 40 Kč pro členy Skandinávského domu a Klubu islandských fanatiků
Program podvečera:
17:00–18:00 Helena Křenková: NP Sarek
18:15–19:45 Miroslav Jakeš: Severní pól
20:00–21:00 Michaela Středová: Jotunheimen, domov obrů
17:00–18:00 Helena Křenková: NP Sarek
Promítání Heleny Křenkové ze čtyř výprav do švédského NP Sarek.
Sarek je symbolem evropské divočiny, nejstarším evropským národním parkem a rovněž posledním místem bez jakýchkoli stop lidské činnosti díky nejpřísnější ochraně přírody. Na seznamu UNESCO jej najdeme jako oblast Laponia včetně částí sousedních národních parků Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek jsou spolu s nedalekou Kebnekaise jediné euroasijské velehory severně od polárního kruhu. V Sareku leží nejkrásnější evropská říční delta s neprostupnými močály, sevřená mezi ostré štíty. Žijí zde největší losi, je domovem medvědů, rosomáků, rysů a stovek sobů. Je tu i pomyslný evropský pól nedostupnosti, nejvzdálenější místo od jakékoli sjízdné cesty. Nachází se zde jediné evropské nunatky, neboli štíty vystupující z ledovce. V zelených údolích na sklonku léta dozrávají lány obřích borůvek, morušek a brusinek.
18:15–19:45 Miroslav Jakeš: Severní pól
Vyprávění Ing. Miroslava Jakeše o historii dobývání severního pólu a jeho vlastních výpravách na nejsevernější bod světa, kde byl již osmnáctkrát.
Miroslav Jakeš je jediný český polární průvodce zabývající se touto činností, bohaté zkušenosti má však i z expedic do Grónska, na Špicberky, Antarktidu či do světových velehor. Na přednášce promítne ukázky z pochodů na pól a předvede součásti polární výbavy. Ke zpestření také zahraje na kytaru, která ho doprovází na jeho cestách.
20:00–21:00 Michaela Středová: Jotunheimen, domov obrů
O přechodu nejvyššího pohoří Norska a zároveň Skandinávie povypráví Michaela Středová.
Samotné jméno pohoří, v překladu „domov obrů“, už mnohé prozrazuje o charakteru krajiny. Cesta přes impozantní vrcholky vás zavede i na nejvyšší Galdhøpiggen (2469 m) a Glittertind (2464 m). Jak se přesvědčíte, i v Norsku je možné zažít období krásných slunečných dní. Ty budou povzbudivou kulisou putování skupiny veselých mladých lidí. Horský sníh a ledovce vás navíc jistě nepřipraví o příjemnou zimní náladu.
Partneři akce