Výstava a symposium Frontiers of Solitude

Výstava: 5. 2. – 4. 3. 2016 v Galerii Školská 28, Fotograf Gallery a Ex-Post
(vernisáž 4. 2. 2016 v Galerii Školská 28 a Fotograf Gallery)

Sympozium: 5. a 6. 2. 2016 ve Francouzském institutu v Praze

Vystavující umělci: Finnur Arnar Arnarson, Karlotta Blöndal, Gunhild Enger, Þórunn
Eymundardóttir, Monika Fryčová, Tommy Høvik, Elvar Már Kjartansson, Alena Kotzmannová, Iselin Lindstad Hauge, Julia Martin, Vladimír Merta, Pavel Mrkus, Greg Pope, Kristín Rúnarsdóttir, Vladimír Turner, Robert Vlasák, Diana Winklerová, Martin Zet.

Připravovaná únorová výstava představí díla českých, islandských a norských umělců, kteří se v létě 2015 zúčastnili série tří umělecko-vědeckých expedic na Island, do severních Čech a do severního Norska za účelem pozorování vlivu energetického průmyslu na životní prostředí. Výstava je součástí mezinárodního projektu Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, který zkoumá provázanost post-industriální společnosti a přírody a podporuje výměnu informací a zkušeností, dialog a spolupráci mezi umělci, odborníky a iniciativami napříč Evropou. K výstavě vyjde obsáhlý česko-anglický katalog.

Na výstavu tematicky naváže dvoudenní mezinárodní symposium Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, připravené ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Zaměří se zejména na vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty současných představ o tom, co pro nás znamenají slova jako prostor, prostředí, krajina a země, včetně topografie o-kraje, přechodové zóny, meze, jejího stanovení a překročení. Pozvané české i zahraniční přednášející z řad umělců, kritiků, architektů, environmentalistů, sociologů, filosofů a vědců spojuje dlouhodobý odborný zájem o působení člověka na krajinu a zemský ekosystém.

Jak v lidských, spíš než statistických systémech zachytit, porozumět, vyjádřit viditelné
i nezřetelné symptomy proměn, kterými krajina prochází, včetně těch místních i těch
globálních? Nabízí současné umění orientaci v těchto pohyblivých a nejistých územích?
Naznačují četné umělecké a mezioborové projekty, festivaly a setkání k problematice
antropocénu možné cesty?

Účastníci symposia: Guy van Belle, Erich Berger, Václav Bělohradský, Vít Bohdal, Dustin Breiting, Peter Cusack, Lloyd Dunn, Petr Gibas, Andras Heszky (Translocal Institute), Stanislav Komárek, Alena Kotzmannová, Julia Martin, Pavel Mrkus, Ivo Přikryl, Ivar Smedstad, Matěj Spurný, Tereza Stöckelová, Martin Škabraha, Martin Říha, The Laboratory of Insurrectionary Imagination

Projekt Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty je koncipován a iniciován Galerií Školská 28 (DEAI/Setkání) ve spolupráci s Atelierem Nord (NO) a Centrem pro výtvarné umění Skaftfell (IS).

Hlavní kurátorka projektu: Dagmar Šubrtová (Galerie Školská 28), spolukurátoři: Julia Martin (Centrum pro výtvarné umění Skaftfell) a Ivar Smedstad (Atelier Nord), autor koncepce projektu: Miloš Vojtěchovský (Galerie Školská 28)

Více informací o projektu na http://frontiers-of-solitude.org a http://skolska28.cz

Tisková zpráva