Cestovatelský podvečer

Skandinávský dům ve spolupráci s Klubem cestovatelů, CK Periscope a outdoorovým obchodem Fjällräven srdečně zve na šestý ročník poutavých cestovatelských přednášek.

Už vám také chybí severská příroda? Pro milovníky ostrovů a rozlehlých planin, pro nadšence do architektury a památek, pro cyklisty, i pro ty, jež si vyprávění o dobrodružných cestách raději jen poslechnou nad hrnkem horkého čaje, máme dvě zajímavé přednášky. První část podvečera se zaměří na ostrovy jižního Švédska a jejich památky. Architekt Jan Pešta nás provede středověkým městem Visby na ostrově Gotland, zavítáme také na Öland a Fårö. Vyznavačům neotřelých sportovních výkonů a dobrodružství v islandské pustině je určena druhá část podvečera. Cestovatel Jakub Vlček povypráví o cestě do země sopek, lávových polí a vodopádů, kam se tentokrát vydal na kole a společně s Martinem Čunátem projel vnitrozemím přes ledovec, po stezkách, kde auto nepotkáte. Obě přednášky doplní bohatý obrazový materiál.

Vstupné: 60 Kč / 50 Kč pro členy Skandinávského domu

Vzhledem k omezené kapacitě sálu, doporučujeme rezervaci vstupenek na e-mail filip@klubcestovatelu.cz (rezervace propadá 15 minut před začátkem první přednášky), a to nejpozději do soboty 21. 1. 2017 9:00. Platba vstupenek proběhne na místě v hotovosti.

Program podvečera:

17:30–18:30 Jan Pešta: Památky a zajímavosti švédských ostrovů
19:00–20:00 Jakub Vlček: Na kole mezi sopkami

17:30–18:30 Památky a zajímavosti švédských ostrovů

Na velkých švédských ostrovech v Baltském moři Gotlandu, Ölandu a Fårö  se dochovalo mnoho památek a zajímavostí. Ing. arch. Jan Pešta představí ostrovy s příjemným slunečným podnebím, které patří k tomu nejzajímavějšímu, co Švédsko nabízí, přesto stojí poněkud stranou zájmu.

Nejvýznamnější památkou je středověké město Visby, centrum Gotlandu, bezesporu nejlépe dochované a nejhezčí historické město celé severní Evropy. Přístavní město s malebnými uličkami a téměř středomořskou atmosférou lemují skvěle zachované hradby. Je zapsáno na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, přesto se zde nebudete tísnit s davy turistů. Na ostrově se kromě Visby zachovalo také mnoho středověkých kostelů a další pamětihodnosti. Je zajímavé, že podobné středověké kostely nacházíme i na estonských ostrovech Saaremaa a Muhu, kde jim říkají „švédské kostely“. Ostrůvek Fårö, oddělený od Gotlandu jen úzkým průlivem, je známý zase svými bizarními útesy (raukar). Třetí z velkých švédských ostrovů – Öland – nabízí početné megalitické památky z období pravěku. Symbolem ostrova jsou ale především dřevěné větrné mlýny. Také historická krajina jižního Ölandu je památkou UNESCO.

19:00–20:00 Na kole mezi sopkami

Jakub Vlček se při své druhé cestě na Island rozhodl přejet ostrov z jihu na sever a zpět na kole. V sedle strávili s Martinem Čunátem šestnáct dní a kromě turisticky známějších míst, jakými jsou například Geysir a Jökulsárlón, si prohlédli i málo navštěvované vnitrozemí, v jehož srdci leží také krásný stratovulkán Askja. Jakub Vlček nás zavede k vodopádům, do fjordu Siglufjörður na severním konci ostrova, k jezeru Mývatn, k sopce Hekla či do oblasti Landmannalaugar, která díky své neobvyklé scenérii pro cyklisty představovala asi nejhezčí úsek cesty. Nebudou chybět ani informace praktičtějšího rázu, týkající se financí či stravování v těchto podmínkách.

Foto: Jakub Vlček, Jan Pešta

 

 

Partneři

  • Novasol
  • skandinavie
  • Fjällraven

 

 

 

 

 

Mediální partneři

  • Generace 21 – Lifestylový portál pro mladé lidi
  • Hedvábná stezka
  • Cestovatelské noviny
  • Islandofil
  • Letenkovník
  • O Švédsku.cz