Bolludagur, Modré pondělí

Bolludagur, ve volném překladu Den větrníčků, je velmi populární svátek na Islandu, obzvlášť pro pekařství, cukrárny a kavárny. Slaví se v pondělí před Popeleční středou (öskudagur), tedy zhruba sedm týdnů před Velikonoci, a vyznačuje se nadměrnou konzumací sladkého, krémem plněného pečiva, tzv. bollur, které připomíná české větrníky. Ve středu pak, podobně jako u nás, začíná tradiční půst, kdy už by si měl člověk jakékoli dobroty odříct.

Na Islandu je bolludagur spojený ještě s jednou zajímavou tradicí: Islandské děti mají v tento den dovoleno, ba přímo nakázáno, naplácat svým rodičům pomlázkou zvanou bolludagsvöndur. To mohou udělat ale jedině tehdy, když jsou rodiče ještě v posteli. V praxi to vypadá tak, že děti přiběhnou do ložnice a plácání pomlázkou doprovázejí slovy „Bolla, bolla, bolla“. Za každé plácnutí by od svých rodičů měly dostat jeden větrníček.

V Dánsku, Norsku a Švédsku je toto pondělí nazýváno blå mandag, blåmandag, resp. blåmandagen (modré pondělí – podle tradičně modré výzdoby v kostelech) a ve středověku to byl většinou volný den na zotavenou po masopustní neděli. Někde (v Dánsku a jižním Švédsku – ve Skåne) je stejně jako na Islandu spojeno s konzumací plněných koblih a větrníčků, proto se mu také někdy říká bollemandag, resp. bullamåndag. Jinde ve Skandinávii je k pojídání koblih určeno až následující úterý.

 

Autorka článku a obrázku: Martina Kašparová, Skandinávský dům