4. 7. – Operní slavnosti v Savonlinně

4. července 1912 se poprvé konal jeden z nejslavnějších severských operních festivalů Operní slavnosti v Savonlinně (finsky Savonlinnan Oopperajuhlat). Tradici založila slavná finská operní pěvkyně Aino Ackté (1866–1944), primadona světového významu srovnatelná s naší Emou Destinovou. Od svého založení se festival konal každoročně až do roku 1930, kdy byl zrušen z důvodů finanční krize. Slavnosti byly obnoveny až roku 1967 a od té doby jsou pořány již každým rokem.

Operní slavnosti v Savonlinně jsou nejen vyvrcholením finské operní sezóny, ale také celosvětově vyhledávaným festivalem. V současné době registrují ročně na 60 000 návštěvníků. Lákavý je nejen špičkový program s hvězdným obsazením, ale i místo konání – hlavní scénou je totiž nádvoří středověkého ostrovního hradu Olavinlinna vytvářející skvělým výkonům fantastickou kulisu a pro diváky jedinečnou atmosféru. Návštěva opery v Savonlinně je tak nezapomenutelným zážitkem.

Na festivalu bývají uváděny známé opery nejslavnějších skladatelů, ale i domácí produkce. Řada finských oper měla v Savonlinně také světovou premiéru. Za všechny uveďme opery Kuningas lähtee Ranskaan (1984; Král jede do Francie) od Aulise Sallinena, Aleksise Kiviho (1997) od Einojuhaniho Rautavaary či Koirien Kalevala (2004; Psí Kalevala) Jaakka Kuusista.

Kompletní program a další informace o letošním ročníku Operních slavností v Savonlinně ve finštině i angličtině naleznete na stránkách http://www.operafestival.fi.

Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: mikhailovsky.ru