27. 4. – Národní den finských veteránů

Jednou z příležitostí, kdy se ve Finsku vyvěšuje vlajka, je Národní den veteránů (finsky kansallinen veteraanipäivä). V tento den si Finové připomínají všechny finské válečné veterány.

Poprvé se tento den slavil 27. dubna 1987 v Lahti při příležitosti 70. výročí osamostatnění Finska a 42. výročí konce laponské války (finsky Lapin sota). Ta byla posledním ze tří válečných konfliktů, které Finové vedli mezi roky 1939 a 1945. Tato poměrně krátká válka byla nuceným vyústěním moskevského příměří podepsaného v září 1944 v Moskvě, podle kterého museli Finové mimo jiné vyhnat německé jednotky ze svého území. Během této vojenské operace ustupující němečtí vojáci vypálili mnoho měst a osad, mezi jinými i Rovaniemi. Dnem, kdy tato válka skončila, skončila pro Finy i druhá světová válka.

Národní den veteránů má ve Finsku spíše podobu vzpomínkové akce než oslavy. U této příležitosti se konají různé náboženské i civilní obřady, jichž se účastní veteránské organizace a stále ještě sami veteráni jako čestní hosté.

 

Autorka článku: Adéla Šímová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org