29. 4. – Narozeniny dánské princezny Benedikte

Na 29. dubna připadají narozeniny dánské princezny Benedikte (dánsky Prinsesse Benedikte fødselsdag). Princezna Benedikte se narodila v roce 1944 králi Frederiku IX. a jeho manželce královně Ingrid. Je o čtyři roky mladší sestrou dnes vládnoucí královny Margrethe II. Její celé jméno zní Benedikte Astrid Ingeborg Ingrid, princezna z dynastie Sayn-Wittgenstein-Berleburg (prinsesse af Sayn-Wittgenstein-Berleburg).

V roce 1968 se provdala za německého prince Richarda zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg. Mají spolu tři děti: prince Gustava (nar. 1969) a princezny Alexandru (nar. 1970) a Nathalii (nar. 1975). Od nich mají dohromady tři vnoučata.

V současné době je princezna Benedikte na jedenáctém místě v linii nástupnictví na dánský trůn. Při sňatku s německým princem Richardem stanovil tehdejší král Frederik IX., že princezniny děti budou mít nárok být zařazeny do linie nástupnictví jen za předpokladu, že budou trvale žít Dánsku. Tuto podmínku nesplnily (žijí v Německu), a jsou tak z nástupnictví na dánský trůn vyloučeny, stejně tak jejich děti, které také v Dánsku nežijí.

Velkou zálibou princezny Benedikte je dostihový sport a skauting. Princezna byla oceněna několika vysokými dánskými státními vyznamenáními, např. Řádem slona (Elefantordenen) a Řádem Dannebrog (Dannebrogordenen).

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: kongehuset.dk