23. 8. – Socha malé mořské víly v Kodani

Bronzová socha malé mořské víly (dánsky Den lille Havfrue), která se stala symbolem Kodaně, byla veřejnosti poprvé představena dne 23. srpna 1913. Socha stojí, přesněji řečeno sedí, na břehu promenády Langelinie v místě, kde se kdysi nacházel kodaňský přístav. Sochu městu Kodani věnoval pivovarník Carl Jacobsen, který se do postavy malé mořské víly zamiloval po zhlédnutí baletu inspirovaného pohádkou Hanse Christiana Andersena v Národním divadle v Kodani. Jacobsen byl baletem i samotným příběhem tak uchvácen, že se rozhodl oslovit sochaře Edvarda Eriksena, aby vytvořil sochu malé mořské víly. Původně měla být předlohou sochy primabalerína Ellen Priceová, která však spolupráci odmítla, když se dozvěděla, kde bude socha stát. Eriksenovi nakonec stála modelem jeho žena.

V roce 2010 byla socha malé mořské víly na půl roku převezena do Šanghaje na výstavu Expo 2010. V Kodani byla místo toho dočasně umístěna obrazovka, na které bylo možné v přímém přenosu sledovat záběry z pavilonu v Šanghaji.

Socha se stala několikrát obětí vandalismu. Naposledy v roce 2003, kdy byla neznámými pachateli stržena z balvanu, na kterém sedí. Socha také v minulosti přišla o hlavu i ruce. Malá mořská víla proto dnes sedí dál od břehu, ale i tak se těší velkému zájmu turistů.

 

Autorka článku: Táňa Pišvejcová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: visitcopenhagen.com