21. června se v Grónsku slaví Grónský národní den (grónsky Inuiattut ullorsiorneq). Oslavy probíhají zároveň se slavnostmi letního slunovratu (grónsky Ullortuneq). Grónský národní den se slaví na počest dne 21. června 1985, kdy Grónsko získalo svoji vlastní vlajku, a 21. června 2009, kdy došlo k posílení samosprávy v Grónsku, vyhlášené 1. května 1979.
Během národního dne se v každém městě i osadě koná národní festival hýřicí barvami. Program sestává z písní, proslovů, vyvěšování vlajky, mše, pikniku, tance aj. Muzea a další kulturní centra připravují na národní den speciální výstavy. Oslavy z různých měst pak celodenně přenáší grónská televize. K neodmyslitelné součásti oslav národního dne jako i jinde v severní Evropě patří národní kroje.
Grónská vlajka se grónsky nazývá Erfalasorput, tedy v překladu „naše vlajka“. V roce 1985 ji navrhl grónský malíř, grafik a bývalý člen zemské vlády Thue Christiansen. Je na ní vyobrazeno slunce vycházející nad ledovcem, které symbolizuje letní slunovrat. Barvy vlajky – červená a bílá – souhlasí s barvami mateřské země Dánska, a vyjadřují tak spojení s touto zemí. Podle slov autora představuje červená barva moře, zatímco bílá led, tedy dvě pro Grónsko typické scenerie. Poprvé byla grónská vlajka vyvěšena právě 21. června 1985, přitom první seriózní návrhy vlajky pocházejí už z první poloviny 70. let.
V roce 2009 začaly 21. června platit výsledky referenda konaného v listopadu 2008, v němž se 75 % obyvatel Grónska vyjádřilo pro posílení samosprávy. Grónští obyvatelé tak do svých rukou od Dánů převzali další oblasti domácí politiky, částečně zahraniční politiku a kontrolu nad přírodními zdroji ostrova (u grónského pobřeží byla v nedávné době nalezena ropa). Dánsko zůstává zodpovědné mj. za část zahraniční politiky a obranu. Dále referendum učinilo z grónštiny jedinou úřední řeč. Současně byla zavedena také vlastní grónská měna, jejíž uvedení do oběhu a správa je však řízena z Dánska. Hnutí bojující za úplné odtržení od Dánska a získání nezávislosti je v zemi v současnosti poměrně slabé.
Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: sermitsiaq.ag