20. 5. – Lordi vítězí v Eurovision Song Contest

20. května 2006 zvítězila finská hardrocková/(heavy)metalová skupina Lordi v 51. ročníku hudební soutěže Eurovision Song Contest (zkráceně Eurosong, dříve Velká cena Eurovize). Velké finále se konalo v noci z 20. na 21. května v Aténách. Lordi zvítězili s velkým náskokem 44 bodů na druhého interpreta, ruského zpěváka a vítěze předchozího ročníku Dimu Bilana, a s celkovým počtem 292 bodů, což byl nový rekord v počtu získaných bodů (rekord překonal o tři roky později při svém vítězství Nor Alexander Rybak).

Původně byla účast kapely Lordi v soutěži ohrožena, protože některým připadaly velmi kontroverzní jejich kostýmy, údajně s prvky satanismu, což ale Lordi důrazně popřeli.

Lordi vystoupili se skladbou Hard Rock Hallelujah (viz video) a zaujali především již zmíněnými kostýmy, v nichž vypadají jako monstra, a pódiovou show, při které ve velkém využívají pyrotechnické efekty a hororové prvky. Hard Rock Hallelujah byla vůbec první hardrocková píseň, která kdy Eurovision Song Contest vyhrála, a Lordi byli zároveň historicky první finskou skupinou, která v soutěžila zvítězila. Slova a hudbu k písni složil frontman kapely, který si říká Mr. Lordi (vlastním jménem Tomi Petteri Putaansuu).

Lordi se z Řecka vrátili jako hrdinové. 26. května 2006 uspořádali na jednom z hlavních helsinských náměstí koncert jako poděkování pro fanoušky. Během oslav byl vytvořen světový rekord v počtu lidí – 80 000 – zpívajících najednou karaoke. Výběr písně byl jasný: vítězná Hard Rock Hallelujah. Lordi se také stali nejhranějšími autory ve finských rádiích. V Česku Lordi poprvé vystoupili v červenci 2008 a již se sem od té doby několikrát vrátili.

 

 

Eurosong každoročně již od roku 1956 pořádá Evropská vysílací unie. V roce 1974 v soutěži slavně zvítězila švédská skupina Abba, která tím odstartovala svoji celosvětovou hvězdnou dráhu. Ze severských interpretů dosáhl v posledních letech stejného úspěchu kromě kapely Lordi i zpěvák Alexander Rybak z Norska (2009). Eurovision Song Contest je nejsledovanější nesportovní televizní přenos na světě.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org