2. 6. – Narozeniny švédské princezny Désirée

2. června slaví narozeniny švédská princezna Désirée (švédsky Désirée, födelsedagen). Desirée, celým jménem Désirée Elisabeth Sibylla Silfverschiöld, se narodila 2. června 1938 jako jedno ze čtyř dětí prince Gustava Adolfa a princezny Sibylly Sasko-Kobursko-Gothajské. Princezna je starší sestrou současného švédského krále Karla XVI. Gustava.

Princezna Desirée si v roce 1964 vzala barona Niclase Silfverschiölda ml., jenž není královského původu, a tak podle tehdy platných pravidel následovnictví ztratila právo nastoupit na švédský trůn jako královna. Desirée se vdávala v týchž šatech, v jakých se o tři roky dříve vdávala její sestra princezna Birgitta. S manželem má princezna tři děti: Carla (nar. 1965), Christinu Louise (nar. 1966) a Hélène (nar. 1968) a od nich několik vnoučat.

Desirée s manželem nestojí v popředí zájmu o švédskou královskou rodinu. Účastní se nicméně důležitých událostí, které se rodiny týkají, a příležitostně jsou zváni na státní večeře a recepce. Princezna Desirée je kmotrou dcery krále Karla XVI. Gustava korunní princezny Viktorie.

 

Autorka textu: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org