3. 6. – Založení Sąjūdisu

Dne 3. června 1988 bylo založeno občanské hnutí Litevské hnutí za přestavbu (litevsky Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis), zkráceně Sąjūdis („hnutí“). Předsedou organizace byl v roce 1989 zvolen Vytautas Landsbergis. Na činnosti Sąjūdisu se podílelo kolem 180 000 lidí. Sąjūdis vydával neoficiální samizdatový časopis Zprávy Sąjūdisu (Sąjūdžio žinios) a legální týdeník Obrození (Atgimimas).

Cílem hnutí bylo urychlené obnovení samostatnosti Litvy na SSSR. Zpočátku (z opatrnosti) ovšem deklarovalo, že bude usilovat o kulturní obrodu, demokratizaci a ekonomickou nezávislost (především na Moskvě) a spolupráci s Komunistickou stranou Litvy. V listopadu 1988 ale začal Sąjūdis zaujímat samostatnější politické pozice. Podporoval Gorbačovovu perestrojku a snažil se v Litvě prosazovat litevské národní zájmy nad sovětské. Postupně se čím dál více distancoval od Komunistické strany Litvy a v únoru 1989 veřejně oznámil, že hlavním cílem hnutí je obnovení nezávislosti země. Tohoto cíle dosáhlo 11. března 1990, kdy především z iniciativy předsedy Vytautase Landsbergise Nejvyšší sovět Litevské republiky vyhlásil Zákon o obnovení nezávislosti Litvy.

V roce 1993 se Litevské hnutí za přestavbu rozhodlo upustit od aktivní politické činnosti a postupně ztratilo svůj vliv. Hnutí stále existuje, ale místo politickým otázkám se nyní věnuje společenským tématům.

Podobné organizace, jako bylo Litevské hnutí za přestavbu, byly ve stejné době založeny i v sousedních pobaltských státech: v Estonsku Estonská lidová fronta (Rahvarinne) a v Lotyšsku Lotyšská lidová fronta (Latvijas Tautas fronte).

 

Autorka textu: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org