Workshop a estonský film: Člověk dělá šaty

Swap, Upcycle, Reuse it!

Workshop #2

Co s oblečením, které je trochu poškozené, nebo už dobře nepadne? Zveme Vás na večer na téma Upcycling, s praktickými tipy od zkušené krejčové a výměnou oblečení. Workshop se koná v Knihovně věcí a je součástí projektu Shared Cities: Creative Momentum.

Program:

17:00-18:30
1. Swap party – výměna oblečení
Máte sako, sukni nebo kalhoty, které jste nenosili už třeba rok? Přemýšleli jste, že byste je vyhodili, ale nikdy jste neměli to srdce to udělat? Přineste je na naši párty a nechte někoho jiného si je vzít, stejně tak můžete najít nový kus i pro sebe. Nabídneme Vám prostor na zavěšení oblečení a štítků.
Je tu pouze jedno jednoduché pravidlo. Můžete přinést cokoliv a odejít s čímkoliv, přinesené oblečení však musí být ve slušném stavu.

2. Krejčovský workshop, při kterém budou představeny praktické a kreativní způsoby opravy oblečení s profesionální textilní designérkou Martinou Novákovou (STROJOVNA). Můžete si přinést i své vlastní oblečení a možná budete mít to štěstí a Martina Vám je zdarma opraví.
Jazyk workshopu a párty: čeština / angličtina

19:00 – 20:30
3. Dokumentární film „Co se nenosí“ (Moest väljas, Estonsko, 58 min)
Žijeme v éře celosvětové spotřeby, kde se míra spotřeby exponenciálně zvyšuje. Není žádným tajemstvím, že módní průmysl je v popředí této spotřeby. Tisíce továren ve třetím světě produkují nejen oděvy pro velké korporace, ale i tuny a tuny toxického odpadu. Módní návrhářka Ret Aus má ambiciózní plán na změnu světa. Aus si uvědomila, že jediný způsob, jak bojovat proti módnímu průmyslu, je začít zevnitř. Dokument „Co se nenosí“ vychází z cesty Reet Aus z Tallinu, přes módní scény Evropy a bavlněné plantáže Jižní Ameriky a přímo do epicentra hromadné výroby v Bangladéši. Dokument byl natočen v letech 2009-2014.
Jazyk: Estonština / Angličtina / Bengálština s českými titulky
http://www.imdb.com/title/tt5137124/?ref_=ttpl_pl_tt

Knihovna věcí je součástí platformy Shared Cities: Creative Momentum. Ta svedla dohromady jedenáct partnerů z šesti středoevropských zemí s cílem zlepšit kvalitu života v evropských městech. V Bělehradu, Berlíně, Bratislavě, Budapešti, Katovicích, Praze a Varšavě zkoumá různé pohledy na sdílení a tvorbu měst. Až do roku 2020 se koná na 150 akcí, které přináší inovativní způsoby městského plánování se zapojením místního obyvatelstva. Tuzemskými partnery jsou vedle Goethe-Institutu Česká centra a nezisková organizace reSITE, která každoročně v červnu v Praze organizuje urbanistické fórum.