Útoky v Norsku 22. 7. 2011

Uprostřed léta si každoročně připomínáme smutné výročí dvou útoků v Norsku, k nimž došlo 22. července 2011. Nejprve v centru Oslo vybuchla bomba a o dvě hodiny později zaútočil Anders Behring Breivik na ostrově Utøya. Během obou útoků zahynulo celkem 77 lidí.

Dne 22. 7. 2011 v 15:25 vybuchla na náměstí Einara Gerhardsena v centru Oslo bomba uložená v autě Volkswagen Crafter. Auto stálo zaparkované v takzvané vládní čtvrti, která leží mezi ulicemi Akersgata a Grubbegata a v níž se kromě obchodů, restaurací a kaváren nachází ministerstva, kanceláře vlády a premiéra a budovy jednotlivých politických stran. Při výbuchu zahynulo 8 lidí a dvě stě jich bylo zraněno. Tlaková vlna v řadě budov vysklila okna nebo porušila jejich statiku. K bombovému útoku se Breivik, který si nedávno změnil jméno na Fjotolf Hansen, přiznal u soudu.

Tou dobou nicméně už Breivik mířil západně od Oslo k ostrovu Utøya v kraji Buskerud. Oblékl si uniformu policisty a na lodi se prokázal falešným policejním průkazem. Tvrdil, že jede na ostrov provést rutinní kontrolu v souvislosti s bombovým útokem v hlavním městě. Měl na sobě neprůstřelnou vestu a byl ozbrojený pistolí Glock 34 a samonabíjecí puškou Ruger Mini 14. První výstřely na ostrově padly v 17:22. V té době na ostrově pobývalo kolem šesti či sedmi set mladých sociálních demokratů, kteří tu měli své tradiční letní setkání. K Breivikově zatčení norskými policejními složkami došlo v 18:34. Během jeho řádění přišlo o život 69 převážně náctiletých dětí, dalších 58 lidí bylo hospitalizováno.

Během vyšetřování vyšlo najevo, že Anders Behring Breivik sympatizuje s extrémními pravicovými ideologiemi a svým činem chtěl vyjádřit nesouhlas s politikou tehdy vládnoucí sociální demokracie. Soudní proces probíhal od dubna do července 2012 a 24. srpna 2012 byl Breivik odsouzen k 21letému trestu, který může být po uplynutí prodloužen.

V místě neštěstí má v blízké době vzniknout památník, o jehož umístění a podobě se vedou několikaleté spory. Nyní se však zdá, že se konečně dospělo ke shodě. Zajímavé svědectví o událostech nabízí dokumentární film Statečná srdce (Til ungdommen, 2012) a reportážní román Åsne Seierstadové Jeden z nás (En av oss, 2013).

Autorka textu: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům